Ekonomi

Akkuyu NGS: Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde hasar tespit edilmedi

Akkuyu NGS’den yapılan açıklamada, Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde nükleer santral bölgesinde herhangi bir anormallik veya hasar tespit edilemediği bildirildi.

Açıklamada, şantiyede inşaat ve montaj çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, inşaatın tüm aşamalarının bağımsız denetim kuruluşları ve Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından yakından takip edildiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, Akkuyu NGS sahasının AFAD tarafından hazırlanan “Türkiye Deprem Haritası”nda deprem bölgeleri sınıflandırmasına göre en güvenilir kabul edilen 5. derece deprem bölgesinde yer aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: yıkıcı bir deprem gözlenmedi. Ancak Akkuyu NGS projesinin tasarımı maksimum 9 büyüklüğündeki depremlere göre yapılmıştır.

NGS inşaatı sırasında sismik faaliyetlerin düzenli olarak takip edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Site içerisinde 2 adet sismik ölçüm istasyonu bulunmaktadır. 40 kilometrelik bir alanda 12 tane daha var. İstasyonlardan alınan veriler toplanarak Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü’nün (KRDAE) Türkçe bilgi işlem merkezine iletilmektedir. Arazi parametrelerini netleştirmek ve doğrulamak için alandaki sismik aktivitenin analizi yapılır. Bölgedeki tüm bina ve yapılar, kategorilerine bağlı olarak belirli yükler için tasarlanmıştır.

Akkuyu NGS’nin ana bina ve yapılarının deniz seviyesinden 10,5 m yükseklikte olduğunun belirtildiği açıklamada, “Deniz seviyesinin 8,63 m’ye çıkması halinde Akkuyu NGS sahası da korunacaktır” ifadesi kullanıldı.

ulas-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu