Ekonomi

Apple’ın ABD’deki akıllı saat satış yasağı devam edecek

Amerikan teknoloji devleri Apple’ın ürettiği ve kandaki oksijen seviyesini ölçebilme özelliğine sahip Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9’un ABD’deki satışına yönelik yasak yarından itibaren devam edecek.

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, sağlık teknolojisi şirketi Masimo ile yaşanan patent anlaşmazlığı nedeniyle bazı Apple saatlerine uygulanan satış yasağının yürürlüğe girmesini engelleyen ihtiyati tedbir kararını temyiz aşamasında kaldırdı.

Böylelikle geçici olarak durdurulan satış yasağı yarından itibaren devam edecek.

Apple’ın akıllı saatlerinde satış yasağı

Uluslararası ticari anlaşmazlıkları denetleyen ABD Uluslararası Ticaret Kurulu, geçen yılın ekim ayında Apple Watch’un kandaki oksijen seviyesini ölçebilme özelliğinin Masimo’nun nabız oksimetresi patentlerini ihlal ettiğine karar vermişti.

Komisyonun kararı ABD Başkanı Joe Biden yönetimi tarafından veto edilmedi. 25 Aralık 2023 tarihine kadar süresi bulunan Biden yönetiminin kararı veto etmemesi üzerine Apple Watch Ultra 2 ve Watch Series 9’un satışı ABD’de yasaklandı.

Apple, karara Federal Temyiz Mahkemesi’nde itiraz etti. Kararın durdurulmasını talep eden Apple, saatlerin yeniden tasarlanan versiyonlarının Masimo’nun patentlerini ihlal edip etmediğine 12 Ocak’a kadar karar verecek olan ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi’nin değerlendirmesini beklemek istedi.

Geçtiğimiz hafta ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi, Apple’ın yeniden tasarlanan ve nabız oksimetresi patentinde söz konusu teknolojiyi içermeyen Masimo saat modelinin yasağın kapsamı dışında tutulmasına karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu