Ekonomi

ASKON Başkanı: 2022’de Mısır ile ticaret Türkiye’ye 2 milyar dolar fazla verdi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Mısır ile ticaretin 2022’de Türkiye lehine 2 milyar dolar fazla verdiğini belirtti.

ASKON’dan yapılan açıklamaya göre ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın davetlisi olarak Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile gerçekleştirilen görüşmeyi değerlendirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aydın, iş dünyası adına 10 yıl sonra gerçekleşen bu toplantıdan her iki kanadın da çok memnun ayrıldıklarını, kendi para birimleriyle ticaretin çok önemli olduğunu ve ikamete ulaşmaları gerektiğini belirtti. vizeler hızlı.

2022 yılında Mısır’a yapılan ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 0,8 arttığını belirten Aydın, şunları kaydetti:

“Mısır ile ticaret 2022’de Türkiye’nin lehine 2 milyar dolar fazla verdi. Demir-çelik makineler, mekanik cihaz ve aletler, mineral yakıtlar, yağlar, demir-çelik eşya, motorlu taşıtlar, plastikler ve mamulleri, inorganik kimyasallar, mücevherat , ağırlıklı olarak ihraç ettiğimiz işlerdir.

Geçen yıl 10 milyar dolara yaklaşan ticari büyüklüğümüzün 20 milyar dolara ulaşma potansiyelini tahmin etmiştik. Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Samir Saleh, her konuda destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Toplantı çok verimli geçti. Hızla ilerleyerek hedeflenen ticari hacme ulaşabileceğimiz kanaatindeyim. 10 yıl sonra gerçekleşen bu görüşme için Ticaret Bakanımız Ömer Bolat’a iş dünyası adına teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu