Dünya

Aslında ISS neredeyse Dünya’daki kadar yerçekimine sahip: Peki Astronotlar Oraya Nasıl Uçabilir?

Bilimsel çalışmalarda bazen verilen isimler veya yapılan tanımlar, Halk arasında biraz yanlış anlaşılabilir. . Bunlardan biri yerçekimi olmayan ortam terimidir.

Yerçekimi eksikliği aslında özellikle tabanınızda devasa gök cisimleri varken çok kolay karşılaşılabilecek bir durum değil. Peki bu nedir? sıfır yerçekimi ortamıne diyoruz?

Öncelikle Uluslararası Uzay İstasyonu da Dünya’nın çekim alanının içindedir.

Aslında Dünya’da yerçekimi kuvveti normalde bizi etkilemez. 9,81 m2/m2 Olarak belirlendi. ISS’de bu kuvvet az çok 9 m/m2’dir..

Yani yerçekiminin tüm etkilerinden kurtulduğumuzu söylemek mümkün değil. Yine de bu ortamda Sıfır yerçekimi ortamının özelliklerini deneyimleyebiliriz.

Einstein bir zamanlar sıfır yerçekimi ortamındaydı. serbest düşüşte olmak Ortada hiçbir fark olmadığını keşfetti. Daha sonra bunu “eşdeğerlik ilkesi” olarak tanımladı ve literatüre kazandırdı.

Yani aslında Uluslararası Uzay istasyonu Yörüngedeki tüm yapay uydular, hatta Ay bile her zaman Dünya’ya düşer. Aslında Dünya Güneş’e düşer, Güneş de Samanyolu’nun merkezindeki kara deliğe düşer… Ama ikisi de asla düşmez. düşüşü tamamlayamıyoruz.

Yeterince yüksek bir yerden atlamak ve yeri kaçırmak…

Bir Otostopçunun Galaksi RehberiUçmanın tanımı olarak Douglas Adams serisinde yüksekten atlamak ve yeri kaçırmak gösterir. Teknik olarak uydular bunu yapmaya çalışıyor ancak doğru bir şekilde yapamıyorlar.

Çünkü gezegenimiz de hareket halinde. Bu durumun nedeni çok ince bir stabilitenin gözlenmesinden başka bir şey değildir. İSS tam olarak Dünya’nın dönme hızındaDüşecek şekilde hareket ettiğinden daima aynı yükseklikte kalır.

Aynı prensip, Dünya üzerindeki yerçekimi olmayan ortamların simülasyonları için de kullanılır. O çalışmalarda da Uçaklar yeterince yüksek bir yerden serbestçe düşüyor.

Çok açık 100 yıllık çalışmaya rağmenŞunu da belirtelim ki, yerçekimi ile serbest düşmeyi birbirinden ayırabilecek bir yol henüz keşfedilmemiştir.

Uydular sonsuza kadar yörüngede kalacak mı?

Bunun gibi sonsuz bir güç kaynağı HAYIR. Yörüngede sonsuza kadar kalabilen bir uydu yapmak teknik olarak mümkün olsa da aslında böyle bir şey mümkün değil. Öncelikle piyasaya sürdüğümüz araçlar her zaman onların hızıKontrol etmeleri gerekiyor.

Sürtünme diye bir şey vardır ve bu sürtünmeden dolayı uydular her zaman hız kaybediyorlar . Yatay hızları azaldıkça birim zamanda yere yaklaşmaları artar. Bütün amacımız aslında Dünya’nın altımızdan çekildiği hızda düşmekti.

Bu yüzden Uluslararası Uzay İstasyonu dahil , tüm istasyonlarda mikro iticiler bulunur. Bu cihazlar hem uydunun yönünü belirlemeye hem de yönünü belirlemeye yardımcı oluyor. 8 km/sn’nin üzerinde kalması.sağlar.

Tamamen yerçekiminden kaynaklanıyor, daha doğrusu Yerçekiminden uzak hiçbir yer yok her şey uzay-zaman dokusunda kıvrımlar yaratır; Ama bu evrende var olan her şeyin çok ama çok az bir izi var.

Bu yüzden Kozmik bir düşüş/dönüş istikrarımız var. durumunda. Ve bu istikrarın bir yerinde insanların kendilerini tüm yüklerinden arınmış hissetmeleri mümkün.

Kaynaklar: NASA, Uzay Blogu

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu