Ekonomi

Bosna’da tramvay ihalesini Türk firmaları kazandı

Yapı Merkezi, özellikle Afrika’da demiryolu taşımacılığı denilince akla gelen ilk Türk firmasıdır. 2010-2013 yılları arasında Fas’ın Kazablanka şehrinde bir proje üstlenen Yapı Merkezi, kentin tramvay projesinin her iki etabını da üstlenerek bu bölgede adından söz ettirmiş, ardından Alstom ile birlikte Setif Tramvayı’nı üstlenmiştir. Cezayir’de 15,2 kilometrelik bir hat ve 26 istasyon içeren proje. Yapı Merkezi’nin kıtada öne çıkan çalışmaları, Sahra Altı’nda aldığı işler oldu.

Tanzanya’da 2 milyar dolar 202 kilometre uzunluğundaki Dar es Salaam-Morogor, 1,9 milyar dolar 409 kilometre uzunluğundaki Morogor-Makutupora ve 390 kilometre uzunluğundaki Awash Kombolcha-Hara Gebaya gibi dev projeleri 1,7 milyar dolara üstlenen Yapı Merkezi, son olarak bu yıl Ocak ayında Uganda’da. Hükümetinin Çin altyapı devi China Harbour Engineering Company’ye verdiği 2.2 milyar dolarlık ihalede 273 kilometrelik tren sınırıyla ilgilendi ve daha sonra vazgeçti. Yapı Merkezi, Afrika’da bu alanda büyümesini sürdürürken, Avrupa’da da ihaleler almaya devam ediyor.

Bosna-Hersek’in Saraybosna Yönetimi, kentte yeni bir tramvay sınırı yapılması için ihaleye çıktı. Yapı Merkezi, bir diğer Türk firması olan Yapıray İnşaat ile KDV hariç 26,2 milyon Euro’luk ihaleyi kazandı. Sözleşmenin imzalandığını açıklayan yerel yönetim, projenin Ilidza-Hrasnica’nın ortasında yer alacağını ve 12.9 kilometrelik bir sınırı kapsayacağını duyurdu. 18 ayda tamamlanması beklenen proje 20 hatta sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu