Haber

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Fransa ziyaretinde Alevi topluluklarının davet edilmemesini eleştirdi

DİLAN KUTLU

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM İnsan Haklarını Araştırma Kurulu İslamofobi ve Irkçılığı Araştırma Alt Komisyonu’nun, komisyon üyelerinin Fransa ziyareti sırasında Türk topluluklarla yaptığı toplantıya Alevi topluluklarını ve cemevi yöneticilerini davet etmemesini eleştirdi. MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, “Hepimizin bildiği gibi Fransa, terör örgütünün en yoğun olduğu yerlerden biri. Bunu büyükelçilikte dile getirdiğimde şunu söylediler: ‘Fransa’nın altında çok sayıda küme var. Cemevleri – tabi ki cemevlerini ve dernekleri burada – ya da o çatı altında – bir kenara bırakıyorum. Bu yüzden bunları seçip ayırt etmemiz çok zor” dedi.

TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu İslamofobiyi ve Irkçılığı Araştırma Alt Komisyonu, bugün AKP İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım başkanlığında toplandı. Komisyonun çalışmalarını anlatan Yıldırım, komisyon üyelerinin 14 Temmuz 2023 tarihinde Fransa’ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, komisyon üyelerinin Fransa’daki Türk sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantılara ilişkin bilgi verdi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ise, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak bu tür toplantılarda ve davet edilecek yerlerde vatandaşlar arasında ayrım yapılmaması gerekir. Başta Alevi cemaatinden olmak üzere cemevi yöneticisi arkadaşlarımızın hiçbiri oraya davet edilmedi. “

MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, Tanal’ın eleştirilerine ilişkin şunları söyledi:

“Belki orada ne sohbette ne de gezimizde bahsetmedim ama siz söyleyince cemevleriyle ya da derneklerle ilgili… Hepimizin bildiği gibi terör örgütünün en yoğun olduğu yerlerden biri de Fransa. Almanya, Fransa, en yoğun gruplandıkları veya derneklerinin olduğu yerlerdir.” Bunu büyükelçilikte dile getirdiğimde, ‘Cemevi’nin altında çok sayıda küme var – tabi ki burada Cemevi’ni ve dernekleri bir kenara bırakıyorum – ya da o çatı altında toplanıyorlar’ dediler. Bu yüzden bunları seçip ayırt etmemiz çok zor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu