Haber

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ABD’yi ziyaret etti

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin ABD ziyareti sırasında, önümüzdeki ay San Francisco’da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi marjında ​​iki ülke liderlerinin olası toplantısına yönelik hazırlıkların yapıldığı bildirildi. .

Çin ajansının haberine göre

Vang, ikili ilişkilerin kötüye gitmesini önlemek, bir an önce istikrarlı ve sağlıklı gelişme yönüne girebilmek için “Bali’deki toplantıyı San Francisco Tepesi’nde ilerletmeyi hedeflediklerini” belirtti.

Diplomatik ilişkilerin temelini oluşturan “Tek Çin” ilkesi ve Üç Ortak Deklarasyon’un ABD ile Çin arasındaki ikili ilişkilerin siyasi temelini oluşturduğunu ve bu temelin korunması gerektiğini vurgulayan Wang, “İki taraf da bunu yapmalıdır.” Dünyaya, tarihe ve insanlığa karşı sorumlu davranın ve Çin ile ABD arasındaki ilişkileri güçlendirin.” “İstikrarlı ve sağlam gelişimi için çabalamalı.” söz konusu.

Wang, ABD ile Çin arasındaki iyi ilişkilerin sadece iki ülke ve halklarının yararına değil, aynı zamanda uluslararası toplumun da beklentisi olduğuna dikkat çekerek, karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği ilkelerinin olduğunu söyledi. Başkan Xi Jinping’in önerdiği anlaşma ilişkilerin temelini oluşturmalıdır. İhtiyacın altını çizdi.

Toplantıda ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerini vurgulayarak, “İki ülke arasındaki rekabetin sorumlu bir şekilde yönetilebilmesi için iletişim kanallarının açık tutulması gerektiği” mesajını iletti.

Bakan Wang, ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile de görüştü.

ABD-Çin ilişkilerinde diyalog arayışı

ABD-Çin ilişkilerinde jeopolitik ve ekonomik rekabetin yarattığı gerilimin diyalog arayışlarını artırdığı bir dönemde Wang’ın ziyareti kritik önem taşıyor.

Şubat ayında Çin’e ait bir yüksek irtifa balonunun ABD havalimanına girmesi nedeniyle yaşanan kriz nedeniyle durma noktasına gelen Washington-Pekin bağlantılarında, son dönemde üst düzey temasların kötüleştiği gözleniyor.

Haziran ayında Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in balon krizi nedeniyle iptal ettiği Çin ziyaretinin ardından, Temmuz ayında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry, Ticaret Bakanı Gina Raimondo ise 2015 yılında ülkeyi ziyaret etmişti. Ağustos.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Senatör Chuck Schumer liderliğindeki bir grup senatör de bu ayın başında Çin’i ziyaret etti ve Başkan Xi Jinping tarafından kabul edildi.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da bu hafta Çin ziyareti sırasında Pekin’de Başkan Xi ile görüşme fırsatı buldu.

APEC Zirvesi ve Biden-Xi toplantısı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kasım ayında ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne katılması ve burada Başkan Joe Biden ile görüşmesi planlanıyor.

Wang’ın ziyaretinde Xi’nin zirveye katılımı ve Biden’la beklenen görüşmesinin detaylarının görüşüldüğü anlaşılıyor.

Biden ve Xi, en son Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. Biden, bu yıl Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki G20 Zirvesi’ne katılırken, Çin lideri katılmadı.

haber-inegol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu