Ekonomi

Çocukluk Hayali Gerçek Oldu: Traktör Fabrikası Kuran Musa Kaya

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu traktörü çiftçi ailesine almak için 14 yaşında Almanya’ya giden Musa Kaya, 3 yıl önce üretici olarak Türkiye’ye döndü.

1968 yılında 14 yaşındayken büyük bir cesaret göstererek çocukluğunda hayalini kurduğu traktörü almak için Almanya’daki kardeşinin yanına giden Musa Kaya (69), yurtdışında eğitimini tamamlayarak hayata geçirmek için fabrikada çalıştı. onun hayalleri. Amacı köyde tarlasını sürecek traktöre para kazanmak olan Kaya, bu kararlılığın en güzel örneğini göstererek 1990 yılında ilk fabrikasını Almanya’da kurmayı başarmış, 3 yıl önce de emekli olduktan sonra bir fabrika daha kurmayı başarmıştı. memleketi Yozgat’taki Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB). Kaya bugün pota kovası üretimi yaptığı fabrikalarda yüzlerce personel istihdam etmekte ve ürünlerini Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre gibi ülkelere ihraç etmektedir.

Kaya, üretici olduktan sonra çocukluğundan beri hayalini kurduğu traktörü satın aldı. Aracını fabrikasının önünde sergiliyor ve gözünün önünden ayırmıyor.

14 yaşımda Almanya’ya gittim

14 yaşında yurt dışına gittiğini belirten Musa Kaya, “Amacım para biriktirip traktör almaktı. Orada çalıştım, eğitimimi aldım ve 1990 yılında Almanya’da şirket kurdum. Emekli olduktan sonra buraya geldim. Türkiye’de ve memleketimde fabrika kurdum. Bu 3” bizim yılımız ve burada 50 çalışanımız var. Fabrikamızı da genişleterek çalışan sayımızı 150’ye çıkarmaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz çok büyük, ülkemize yakışan işler yapmak istiyoruz” dedi.

Ülke ekonomisine yüzde 100 katkı sağlıyoruz

Yozgat’ta iş makinelerine yönelik kovalar üretip hepsini Avrupa ülkelerine gönderdiklerini belirten Kaya, “İnşaat makineleri için kovalar ve kepçeler üretiyoruz. Burada ürettiğimiz tüm malzemeleri Almanya, İtalya, Fransa ve İsviçre’ye ihraç ediyoruz. İhracat yapıyoruz.” Burada yüzde 100 iç pazarımız yok, Almanya’daki şirketimizle 70-80 milyon Euro ciromuz var, Yozgat’ta 6 ayda 5 milyon Euro ciro yaptık, 12 milyon Euro ciro yapmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar milyon Euro. Gelecek yıl 20 milyon Euro’ya ulaşmayı hedefliyoruz. Amacım ülkemize ve ülkemize istihdam sağlamak. “Ülke ekonomisine yüzde 100 katkı sağlıyoruz. Bunun için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. -YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu