Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nden dev yatırım

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında kente kazandırılacak Ağır Bakım Kentsel Dönüşüm ve 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün temelleri düzenlenen törenle atıldı.

Tesisin taşınacağı Selçuklu Aşağı Pınarbaşı Mahallesi’nde düzenlenen temel atma programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da yürüttükleri 4 değerli projeden bahsetti.

Başkan Altay, Konya’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı

Yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmalarından ilkinin Türkiye’nin en büyük canlandırma projesi olan Darü’l-Mülk Projesi olduğunu ve bu kapsamda tarihi alanda 20 farklı noktada kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Lider, Altay şunları söyledi: “Konya’nın yıllardır bahsettiği Mevlana Çarşısı ve Altınçarşı ile başlayan, Taş Bina ve Alaaddin Cephe İyileştirmeleri ile devam eden, Büyük Cami ile devam eden projede artık yapbozun parçalarını birer birer yerleştiriyoruz. Geçtiğimiz hafta Meram Belediyesi ile birlikte esnaflarımıza işyerleri teslim ettiğimiz Larende Dönüşüm. İnşallah bu 20 noktada da gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm çalışmaları, Konya’nın Darü’l-Mülk statüsüne ve Konya’nın Selçuklulara başkentlik yapmasına işaret ve mühür olacaktır.”dedi.

“Eski sanayiyi ve Karatay Sanayisini 2024 yılı sonunda yeni yerine taşıyacağız.”

Başkan Altay, ikinci büyük kentsel dönüşümün ise Konya’da yıllardır konuşulan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınmasıyla ilgili olduğunu belirtti. “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Toplu Konut Yönetimi ve Konya Büyükşehir Belediyesi olarak, merkezde yer alan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin fiziki olarak artık şehrimize hizmet vermemesi ve hem kentimize hem de kentimize yakışmayan bir konuma taşınıyoruz. Esnafımızı ve şehrimizi bu bölgeye çok yakın bir bölgede yeni yerlerine taşıdık. .

2 bin 654 mağaza ve 134 iş merkezinden oluşan, Konya tarihinin en önemli kentsel dönüşümünde büyük yol kat ettik. İnşallah 2024 yılı sonuna kadar Eski Sanayi ve Karatay Sanayi esnafımızı yeni yerlerine taşıyacağız” dedi.söz konusu.

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin en modern cephaneliğini yapma şansı buldum”

Başkan Altay, Milli Savunma Bakanlığı ile imzalanan protokol ile Konya için iki büyük kentsel dönüşümün bu bağlamda büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

Milli Savunma Bakanlığımızla gerçekleştirdiğimiz ilk kentsel dönüşüm Arsenal Kentsel Dönüşüm’dür. Bildiğiniz gibi Sille Bölgesinde 1 milyon 670 bin metrekare alanda Milli Savunma Bakanlığımıza ait cephanelik alanımız var.

Bu alan hem fiziki yapısı hem de özellikle Meram Tıp Fakültesi’nin yapımıyla şehrimiz için önemli bir güvenlik sorunu oluşturuyordu. Benim için aslında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak attığım ilk imzadır. Bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek’in çabalarıyla 4 Mayıs 2018’de ortaya atıldı ve göreve geldikten bir gün sonra Bakanlık ile protokol imzalama şansına sahip oldum.
Şu an itibariyle 8 milyon metrekare alana sahip Çumra’da; Eskimo mühimmat depoları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin akıllı mühimmatlara uygun en modern cephaneliğini inşa etme şansına sahip olduk. Bugüne kadar mühimmat cephaneliğine yaklaşık 1,5 milyar lira harcama yaptık.

Üçüncü etap ihalesini de tamamladık. Cephaneliğin taşınmasının şu anki maliyeti yaklaşık 2 milyar lira olacak. Karşılığında mühimmat deposunun bulunduğu alan Büyükşehir Belediyemize devrediliyor. O bölgede yatay mimariye uygun kentsel dönüşüm planlamaları yapıyoruz.

“Konya belediye tarihinin tek seferde yapılan en büyük ihalesini gerçekleştirdik”

Başkan Altay, “Temelini attığımız iş 56. Bakım Fabrikası inşaat işidir. Konyalıların Ağır Bakım olarak adlandırdığı Meram Yeniyol ile Meram Eskiyol, Kent Caddesi ve Ateşbaz arasındaki 640 bin metrekarelik alanda dönüşüm gerçekleştiriyoruz.

Bu dönüşüm kapsamında taahhütte bulunduk. Bugün Sayın Bakanımızın ve siz değerli misafirlerimizin katılımıyla 56. Ağır Bakım Fabrikalarının inşaatının temelini atacağız.

140 bin metrekare kapalı alana sahip Türkiye’nin en çağdaş tesislerinden biri burada inşa ediliyor. Umarım burada şu anki görevinin yanı sıra değerli çalışmalar yapılacaktır.

Fabrika alanları, depolar, antrenman tesis alanları ve spor alanlarıyla modern bir alan oluşturulacak. Bizim için bir diğer önemli husus ise Konya tarihinin tek seferde yapılan en büyük ihalesini gerçekleştirmiş olmamızdır. “Şu anki maliyetle 2,5 milyar liralık bir işi şu anda yürütüyoruz.”sözlerini kullandı.

Konya Millet Bahçesi’nin 4 katı büyüklüğünde bir millet bahçesi daha

Önder Altay, bunun karşılığında mevcut Ağır Bakım’ın bulunduğu 640 bin metrekarelik alanın da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini vurguladı. “Orada Stadyum Millet Bahçesinin 4 katı büyüklüğünde yaklaşık 400 bin metrekarelik yeşil alanı şehrimize kazandıracağız. Bununla; Ayrıca kentsel dönüşümde kullanılmak üzere sağlık tesis alanları, eğitim tesisi alanları ve konut alanları da yer alacak.

Böylece yıllardır askerlerimiz tarafından korunarak ağaçlandırılan ve hazır parka dönüştürülen bu alan, Konya halkının hizmetine sunulacak. Böylece Milli Savunma Bakanlığımızla imzaladığımız iki protokol kapsamında ordumuza ve bakanlığımıza cari maliyeti yaklaşık 4,5 milyar dolar olan yeni tesisler kazandırmış oluyoruz” dedi.açıklamayı yaptı.

“Konyalıların Mehmetçik’e bir hediyesi olarak görüyoruz.”

Başkan Altay konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Bu çalışmaları şehrimizin uygunluğu ve faydası açısından düşünürken aynı zamanda Milli Savunma Bakanlığımızın sorumluluğundaki tesislerin yenilenmesi olarak da görüyoruz. Bunu Konyalıların Mehmetçik’e bir hediyesi olarak görüyoruz. Biz burada barış içinde bunları yaparken, Türkiye sınırlarındaki kahraman askerlerimiz de güvenliğimiz için canla başla çalışıyor.

Kendilerine Konya’dan sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Umarım ayağınıza taş değmez. 56. Ağır Bakım Fabrikamızın temel atma törenini onurlandıran Sayın Bakanımıza, Kara Kuvvetleri Komutanımıza ve tüm protokolümüze teşekkür ediyorum. Böyle değerli bir tesisi Konya’ya kazandırdığımız için çok mutluyuz. Her zaman söylediğimiz gibi el ele verip Konya’nın hayallerini gerçekleştiriyoruz.

“Bu tesis, başarıyla yürüttüğümüz operasyonlara destek olmamıza katkı sağlayacak.”

Kara Kuvvetleri Komutanı (KKK) Lideri Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanlığının değerli operasyonlarında kullandığı silah sistemleri, araç ve malzemelerinin aktif tutulması, modern bakım ve onarım tesislerinin aktif tutulması kritik önem taşıyor.

Bugün temelini atacağımız 140 bin metrekare inşaat alanına sahip bu tesis, büyük bir özveri ve başarı ile yürüttüğümüz operasyonların desteğine katkı sağlayacak.

Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında görevlendireceği gezici bakım-onarım gruplarıyla birliklerimize sonsuza kadar destek olacaktır. Kahraman ordumuzun gücüne güç katacak bu projenin aynı zamanda barış ve hoşgörü şehri Konya’ya ve bölgeye ayrı bir değer katacağına inanıyorum.

Ayrıca Konya’da imalatı devam eden Mühimmat Bölük Komuta Tesisleri’nin Çumra’da inşa edilmesinde emek ve özverilerinden dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve belediyemize teşekkür ediyorum.”sözlerini kullandı.

“Konya’da hizmetler geçmişten günümüze kesintisiz devam ediyor.”

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı tebrik ederek, şunları söyledi: “Kendisine şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Çok şükür Konya’da hizmetler geçmişten günümüze kesintisiz devam ediyor. Göreve gelir gelmez bizden önce verilen hizmetleri artırarak devam ettirmeye çalıştık.

Artık Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz hem devam eden hizmetlerde hem de birçok yeni yatırımla şehrimize değerli katkılar sağlıyor. Şu anda iki önemli etkinliği hayata geçiriyoruz. Ordumuzun böylesine değerli bir fabrikasının, Konya Organize Sanayi’ye entegre olacak Ankara Yolu üzerinde hayata geçiyor olması, hem şehrimiz hem de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz açısından değerlidir.

Karşısında hem Organize Sanayi hem de Aselsan yatırımı var. Bunun kümelenmeye, birbirini etkilemeye ve diğer yatırımlara hız kazandırmaya yol açacağını düşünüyorum” dedi.Bir açıklama yaptı.

“Projenin geleceğe güvenle bakmamıza yardımcı olacağını umuyorum.”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Şehrimizin yaşam kalitesinin artırılması konusunda yerel belediyelerimizin yaptığı çalışmalar oldukça nitelikli. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ilçe belediyelerimize teşekkür ediyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkan ve kabiliyetlerinin arttırılması, hem ülkemizin birlik ve bütünlüğü açısından, hem de küresel düzeyde rekabet gücümüzün ve diplomatik gücümüzün artırılması açısından çok değerli bir kurumdur.

Belediyelerimizin yaptığı çalışmalar çok kıymetli. Konya’da Belediyemizin tüm bakanlıklarla geliştirdiği iş birliğiyle klasik yerel ortak ihtiyaçların yanı sıra merkezi yönetimin yürüttüğü çalışmaların güzelleştirilmesi yönünde de çok değerli bir müdahalesi var. Bugünkü proje aslında bunun bir tezahürüdür. Projenin Türk Silahlı Kuvvetlerimize, şehrimize hayırlar, rahmetler getirmesini, geleceğe güvenle bakmasını diliyorum.”dedi.

“Konya örnek bir hizmet ve çalışma kenti belediyesidir”

Yaşar Güler, konuşmasına, Konya’nın tarımdan sanayiye, kültürden turizme birçok alanda sağladığı katma değerle Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğunu ve şehirlerin bu kadar değerli bir seviyeye ulaşmasının ancak bu kadar değerli bir seviyeye ulaşmasının mümkün olduğunu belirterek başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu.

Bakan Güler, manevi dünyamızın merkezlerinden biri olan, her sokağında tarih ve kültürün yaşandığı Konya’nın, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin özverili çalışmalarının Konya’nın kalkınmasına büyük katkılar sağladığını vurgulayarak, Örnek bir hizmet ve iş belediyesi şehri ve aşağıdaki gibi devam etti:

Özellikle Konya belediyelerimiz sadece kendi yetki alanları dahilindeki hizmetleriyle değil, ülkemizin yaşadığı afetlerin yaralarını sarmaya yönelik çalışmaları ile de milletimizin takdirini kazanmıştır.

Nitekim 6 Şubat’ta yaşanan büyük deprem felaketinin ardından hızla bölgeye gelen Konya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için arama kurtarma başta olmak üzere tüm kaynaklarını seferber etti.

Bu vesileyle başta değerli Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza, emek ve fedakarlıkla çalışan tüm seçkin emekçilerimize şükranlarımı sunuyorum.

“Konyamız bu projeyi başarı ve başarı ile tamamlayacaktır.”

Bakan Güler, tarihi ve kültürel mirasına çağdaş belediyecilik anlayışıyla yeni yatırımlar yapan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bugün değerli bir yatırıma daha imza attığını kaydetti. “Temelini atacağımız bu fabrika belediyemizin bugüne kadarki en büyük bütçe yatırımı olmasının yanı sıra stratejik bir özelliğe de sahip. 1950 yılından bu yana hizmet veren 56. Bakım Fabrikamızın yeniden iskan edilmesi, bu yatırımla tesis ve kabiliyetlerinin arttırılması, kahraman ordumuzun kritik ihtiyaçlarının karşılanması açısından son derece kıymetlidir.

Bu tarihi mirastan ilham alan Konya, bugün Hava Kuvvetlerimizin güzide birimlerinden olan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığımıza, 56’ncı Bakım Fabrika Müdürlüğümüze ve 47’nci Mühimmat Daire Başkanlığımıza ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Konya’daki TSK KBRN Okulu, Hava Savunma Okulu ve Merkez Komutanlığı da faaliyetlerini büyük bir başarıyla sürdürüyor.”değerlendirmesini yaptı.

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, güçlü donanım ve teknolojiye sahip bir tesise daha kavuşacak.”

Bakan Güler, savunma ve havacılık ihracatında lider şehirlerden biri olan Konya’nın, potansiyeli ve yarattığı ekosistemle savunma sanayiinin gelişmesinde merkez üs olma konumunu daha da güçlendireceğini vurguladı. “Bu yeni tesisle birlikte fabrikamızın büyük ordumuza olan katkılarının önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. Fabrikamızın açılışıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, güçlü donanım ve teknolojiye sahip bir tesise daha kavuşacak.

Bu sayede ihtiyacımız olan hizmetler daha etkin, daha modern ve daha hızlı bir şekilde sunulacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde savunma sanayii başta olmak üzere hemen her alanda yakaladığımız gelişme ve ilerleme ivmesini en üst seviyelere çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girdiğimiz bu tarihi dönemde, Türk Yüzyılını aynı zamanda savunma sanayi ve üretim yüzyılı haline getirmek en önemli hedefimizdir. Bu anlayışla milletimizin bakanlığı olarak yerli ve milli savunma sanayimizin gelişmesi de dahil olmak üzere ülkemizin ve asil milletimizin bekası için gece gündüz çalışmaya, daha büyük, daha güçlü bir Türkiye için çabalamaya devam edeceğiz. ”İfadelerini kullandı.

Törende konuşmaların ardından dualarla 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün temeli atıldı.

Toplam 140 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde; 6 adet depo, güvenlik görevlisi binası, harp silahları bölümü binası, helikopter pisti, silah atölyesi, doğrudan müdahale binası ve ek idari bina yer alacak. Açık alan imalatında; 3 adet basketbol sahası, 2 adet hizmet takviye kampüsü, futbol sahası ve koşu parkuru yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu