Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Cuma Namazını Yalova Merkez Camii’nde Kıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yalova Merkez Camii’nde hutbe okuyarak cuma namazını kıldırdı.

Erbaş, Hz. Muhammed’in emrettiği gibi, güneşin doğduğu en hayırlı günün Cuma olduğunu söyledi.

Bugünün müminlerin haftalık bayramı olduğunu belirten Erbaş, şöyle devam etti:

“Bugün Rabbimiz’e kulluğumuzu tazelediğimiz mübarek bir gündür. Bugün kardeşliğimizi pekiştirdiğimiz, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz bereketli bir gündür. Mübarek müminler hutbeme başlamadan önce okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: : “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman Allah” zikretmek için acele edin ve alışverişi bırakın. Bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.” Ayetten de anlaşıldığı gibi Cuma namazını kendilerine farz kılanlardan alışveriş yapmak ve onlardan menfaat sağlamak caiz değildir.Rabbimizin emrine neşe ve neşe ile uymaktır. Peygamberimiz bir hadisinde bize şu tavsiyede bulunur: Mutlaka ona verir.’ Bir başka hadis-i şeriflerinde de Sevgili Peygamberimiz bizi şöyle uyarmaktadır: ‘Kim umurunda olmadığı için Cuma namazını üç vakit terk ederse onun kalbi mühürlenir.’ Bu hadislerdeki müjde, o kadar güzel bir haber ve bir uyarıdır ki, ne büyük bir uyarıdır. Bu müjde ve uyarıyı işiten bir mümin, bilerek Cuma namazını terk edebilir mi?”

Erbaş, hutbesiz Cuma namazı kılınamayacağını vurguladı.

Erbaş, hutbenin de namaz gibi Allah’ı anmak olduğunu belirterek, hutbenin edepli olduğunu, minberdeki hatibin bütün kulaklarıyla dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

Erbaş, hutbe sırasında kesinlikle konuşulmaması, telefon ve benzeri şeylerle meşgul olunmaması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Cuma günü imam hutbe okurken, konuşan arkadaşınıza ‘sus’ deseniz de, Allah Resulü hutbenin adabıyla ilgili olarak bizleri şöyle uyarıyor: Yanlış bir iş yapmış olursunuz. Cuma namazı ile son kez kıldığımız namazlar. “Siz yine nasihat ediyorsunuz çünkü nasihat mü’minlere fayda sağlar.” ilahi hitabını dinleyerek Cuma namazını birbirimize hatırlatalım. sohbet ve güzel bir üslup.haydi koşa koşa rezidanslara.çalışanlarımıza ve öğrenci arkadaşlarımıza en kıymetli farz namazlardan biri olan cuma namazını kılmalarında yardımcı olalım.işyerlerimizde çalışma saatlerini,işyerlerimizde ders programlarını düzenleyelim. Okullar cuma namazı saatlerine göre uyarlanmıştır.Unutmayalım ki ibadet hürriyeti ve insan haklarına saygı bunu gerektirir.Biz bu konuda hassasız.Adalet yapmayanlar büyük günah altındadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu