Ekonomi

Dolar küresel piyasalarda yükselişte

Fed Üyesi Christopher Waller’ın açıklamaları, başta emlak sektörü olmak üzere Çin ekonomisinden gelen zayıf veriler ve Kızıldeniz ticaret koridoruna ilişkin belirsizlikler dolara olan talebi artırdı.

Bloomberg Dolar Endeksi Salı gününü yüzde 0,8 artışla kapatarak Mart ayından bu yana en hızlı yükselişini kaydetti. Endeks Salı günü de 1.237 puanla 12 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesinde kapandı ve yeni işlem gününde de yükselişe geçti.

Amundi Asset Management Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve Döviz Masası Müdürü Paresh Upadhyaya şunları söyledi: “Piyasalar Fed’in faiz indirimleri konusunda oldukça iyimser olmaya devam ediyor. “Bu, jeopolitik risk veya siyasi belirsizlik nedeniyle riskten kaçınmak istendiğinde doların güvenli liman olarak yükselmesine neden olacaktır” yorumunu yaptı.

Asya Pasifik borsaları Çin öncülüğünde düşerken, ABD hisse senedi vadeli kontratları da zayıflıyor. Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 2,8, Çin’in CSI 300 endeksi ise yüzde 0,7 düştü.

S&P 500 vadeli kontratları yüzde 0,2 düştü. Salı günü 12 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah 1 baz puan düşerek yüzde 4,05’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu