İş

Etiyopya-Türkiye/Samsun İş Forumu Gerçekleştirildi

Etiyopya – Türkiye/ Samsun İş Forumu, Etiyopya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Samsun Valiliği himayelerinde Samsun’da gerçekleştirildi.

Sampa Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ iş birliğinde düzenlenen foruma katılan Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Adem Muhammed, şirketin konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada forumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Forumun asıl amacının Etiyopya’nın henüz keşfedilmemiş yatırım potansiyelini tanıtmak ve genelde Türk, özelde Samsunlu işletmeleri Etiyopya’ya yatırım yapmaya teşvik etmek olduğunu vurgulayan Muhammed, Etiyopya’daki yatırım ortamının yanı sıra teşvik politikalarının da teşvik edici olduğunu söyledi. ve öncelikli yatırım fırsatları Samsun iş insanlarına hayırlı olsun. getirileceğini bildirdi.

Afrika’nın çok büyük kaynaklara ve yatırım potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Büyükelçi Adem Muhammed, şunları söyledi:

“120 milyonu aşan nüfusu ile Etiyopya, Afrika’da büyüme ve yatırım fırsatı ülkesi olarak seçilmiştir. Etiyopya, kalkınma ve refah arayışı içinde, vizyonunu 2025 yılına kadar orta gelirli bir ülke olmak üzere tasarlamıştır. Sektör genel olarak segment ve özel olarak imalat alt dalı, vizyonu gerçekleştirmek zorundadır.Sonuç olarak Etiyopya, karlı alternatif yerler arayan imalat sanayileri için ideal bir yer haline gelmiştir.Bu nedenle, Etiyopya’nın sanayileşme vizyonu ve karşılaştırmalı üstünlükler temelinde, tekstil ve konfeksiyon, deri ve deri ürünleri, tarımsal işleme ve tarım, temel ilaç ve tıbbi ekipman, endüstri parkı geliştirme, inşaat, inşaat malzemeleri, elektrikli ve elektronik ürünler, madencilik ve enerji, altyapı, ana metal ve metalik olmayan sanayi, makine ve ekipman, turizm ve diğer sektörler daha sonra detaylı olarak sunulacaktır.”

Forumun, Etiyopya’nın kaynak zenginliği ve elverişli iş ortamı ile Samsun’un üretim kapasitesi ve büyük potansiyeli göz önünde bulundurularak Etiyopya Büyükelçiliği ve Sampa işbirliğiyle düzenlendiğini vurgulayan Muhammed, “Şahsen yeterli bir fırsat olarak değerlendirilebileceğine inanıyorum. iyi formda Şahsen ben Türkiye Cumhuriyeti ve Etiyopya iş çevrelerinde ticaret ve yatırımı daha da geliştirmek ve gelecekte çok daha ilerici sonuçlara ulaşmak için ısrarla çalışmaya devam ediyorum.”

Sampa Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Altuncu, iş forumunun Samsun ile Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti arasındaki harika ilişkinin başlangıcı olacağına inandığını belirtti.

Altuncu, “Toplam nüfusu 1,4 milyarı aşan Afrika, sahip olduğu muazzam kaynaklarla potansiyel ve dinamik bir pazar ve küresel büyüme odağı olarak ortaya çıkıyor. 120 milyonu aşan nüfusuyla Etiyopya bir büyüme ve yatırım ülkesi olarak görülüyor. Afrika’da fırsat.” söz konusu.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Samsun’da çok sayıda sanayinin bulunduğunu ve bunlardan birinin de kendi işletmeleri olduğunu belirten Altuncu, “Bu bağlamda ülkemizin sadece değil, aynı zamanda bir iş merkezi haline gelmesine de öncülük ediyoruz. Türkiye’de ve tüm bölgede.Umarım bu forum, ülkemiz Etiyopya’nın tam ortasında yeni ve müreffeh iş ve kültür bağları için birçok toplantının ilki olur.”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de konuşma yaptığı forumda konuşmaların ardından Samsun’da Türkiye ve Etiyopya özelinde sunumlar yapıldı.

İş forumu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Yatırım Kurulu Müşavir Yardımcısı Temesgen Tilahun Woldetsadik, ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri ve iş adamları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu