Ekonomi

Finans firmaları kişisel uygulama izlemede geri kalıyor

Yakın zamanda yapılan bir anket, küresel finans şirketlerinin iş iletişimi için kişisel mesajlaşma uygulamalarının kullanımına ilişkin uyumluluk uygulamalarında önemli bir boşluğun altını çizdi. SteelEye tarafından Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya Pasifik’teki 400 uyum yöneticisiyle yapılan Yıllık Uyum Sağlık Kontrolü, katılımcıların %63’ünün WhatsApp’ın uyum amacıyla personel tarafından kullanımını izlemediğini ortaya koydu.

Ankete katılan uyum yöneticilerinin yalnızca %27’si firmalarının iletişimi denetlemek için gözetim yeteneklerine yatırım yaptığını belirtti. Anket ayrıca, katılımcıların üçte birinden fazlasının istikrarsız jeopolitik iklim ve yüksek faiz oranları nedeniyle uyumluluğa yardımcı olmayı amaçlayan teknoloji projelerinden vazgeçtiğini ortaya koydu.

Bu gözetim, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) COVID-19 salgınından bu yana kişisel mesajlaşma platformları üzerinden işle ilgili kayıt dışı metin mesajlarına yönelik incelemelerini yoğunlaştırdığı bir dönemde gerçekleşiyor.

JP Morgan, Morgan Stanley (NYSE:MS), UBS, Goldman Sachs ve Citigroup gibi büyük bankalar, kayıt tutma gerekliliklerine uymadıkları için toplamda yüz milyonlarca doları bulan önemli para cezalarıyla karşı karşıya kaldılar.

SteelEye, kişisel mesajlaşma araçlarını içeren kayıt tutma hatalarıyla ilişkili toplam mali cezaların 2 milyar doları aştığını bildirdi. ABD’li düzenleyiciler sıkı kayıt tutma düzenlemelerinin uygulanmasında ön planda yer alırken, diğer uluslararası düzenleyici kurumlar da bu konuda katı bir tutum benimsiyor.

Anketin bulguları, finans kuruluşlarının uyum maliyetlerini yönetmede karşılaştıkları zorlukların altını çiziyor ve bu maliyetler, iletişim gözetiminde düzenleyici standartlara uyulmaması durumunda olası yeni cezalarla daha da artabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu