Ekonomi

Google Indiana ve Virginia’daki veri merkezlerine 3 milyar dolar yatırım yapacak

Alphabet Inc’in (NASDAQ:GOOGL) Google’ı bugün Indiana’da yeni bir veri merkezi kampüsü inşa etmek ve Virginia’daki mevcut tesislerini genişletmek için 3 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu hamle, yapay zeka uygulamalarının artan kullanımıyla birlikte bulut bilişim hizmetlerine olan talebin arttığı bir dönemde geldi.

Teknoloji devi, Fort Wayne, Indiana’da bulunan veri merkezi kampüsünün geliştirilmesi için 2 milyar dolar ayıracak. Ayrıca Google, Virginia’daki mevcut veri merkezi kampüslerinden üçünü büyütmek için 1 milyar dolar yatırım yapacak. Bu genişleme, şirketin bulut bilişim müşterilerinin artan ihtiyaçlarını karşılamak üzere veri merkezi kapasitesini artırmaya yönelik daha geniş kapsamlı çabalarının bir parçası.

Perşembe günü konuyla ilgili bir gelişme olarak, Amazon (NASDAQ:AMZN).com Inc’in (NASDAQ:AMZN) bulut bilişim bölümü Indiana’daki yeni veri merkezlerine 11 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını ve bunun 1.000 kişiye istihdam yaratmasının beklendiğini duyurdu.

Veri merkezi yatırımlarının yanı sıra Google da bugün 75 milyon dolarlık Google AI Fırsat Fonu’nu tanıttı. Fon, Amerikalılara yapay zeka becerileri konusunda eğitim sağlamak üzere tasarlandı ve şirketin yapay zeka alanında yetenek ve inovasyonu teşvik etme taahhüdüne işaret ediyor.

Google ve Amazon’un yatırımları, büyük teknoloji firmaları gelişmiş bilgi işlem teknolojilerini desteklemek için altyapılarını oluşturmaya devam ederken, bulut hizmetleri endüstrisinde devam eden büyüme ve rekabeti vurguluyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu