Haber

Güney Kıbrıs’ta cumhurbaşkanı adayları silahlanma vaadleriyle öne çıkıyor

Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) cumhurbaşkanlığı seçimleri Pazar günü yapılacak.

Seçimlerin ilk turunda 14 aday yarışacak. Adayların çoğu savunma bütçesini artırma sözü verdi.

Bununla yetinmeyen söz konusu adaylar, Kıbrıs Rum Ulusal Muhafızlarına (RMMO) yeni silahlar alma sözü de veriyor. KKTC ve Türkiye aleyhindeki planlar vaatler arasında öne çıkıyor.

silahlanma vaatleri

Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Genel Başkanı bağımsız aday Nikos Christodoulides ve partinin adayı Averof Neofitu ile diğer bağımsız aday Andreas Mavroyannis’in son 40 günde yapılan anketlerde ilk 3’e girebileceği tahmin ediliyor. seçim sürecinin.

Savunma bütçesini artırmayı hedefliyorlar

Adaylar, seçim vaatlerinde ve canlı yayınlarında, RMMO’nun modern ve akıllı silah sistemleriyle donatılması ve 2023 yılı için savunma bütçesine ayrılan 200 milyon avronun daha yüksek rakamlara çıkarılması konusunda mutabık kaldı.

Adayı silahlandırmak ve savunma payını artırmak açısından, diğer adayların çoğu, seçim vaatlerinde aynı temayı kullanarak, RMMO’nun güçlendirilmesi gerektiği ve bunun için daha fazla silaha ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir.

KKTC ile müzakere mesajı

GKRY’nin 8. Cumhurbaşkanı’nı belirleyecek seçimlerin ilk turunda yarışacak adayların tamamına yakınının üzerinde ortak görüşte olduğu ikinci konu ise seçmene yeniden iktidara dönmeleri için verdikleri mesaj oldu. 2017’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Kıbrıslı Rumların masadan çekilmesiyle çöken barış görüşmeleri.

14 adayın yarısından fazlası KKTC ile diyalog başlatılmasından yana ve müzakerelere geri döneceklerini beyan ettiler.

Christodoulides: KKTC’yi baskı altına almanın yolunu izleyeceğiz

Seçimlerin favori adaylarından biri olarak gösterilen Christodoulides, Berlin, Paris ve Brüksel’i daha fazla müzakere üssü haline getirme, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sorununda daha aktif rol oynama ve KKTC’yi baskı altına alma yolunu izliyor. Bu süreç Türkiye-AB ilişkilerinde. edeceklerine söz verdiler.

“NATO üyeliği için başvuracağız”

Neofitu ayrıca, federasyon temelli müzakereleri başlatmak için güç kozunu kullanacağını ve GKRY için NATO üyeliği başvurusunda bulunacaklarını da açıkladı.

Seçimlerde favori adaylardan biri olan Mavroyannis, Kıbrıs’taki garantör ülkeleri federasyon temelli müzakerelere dönmeye davet edeceğinin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyelerine bir mektup göndereceğinin sözünü verdi.

Silahlanma ve Kıbrıs meselesi dışında son dönemde GKRY’nin gündeminde olan silah tacirleri, uyuşturucu baronları ve kaçakçılar da dahil olmak üzere binlerce yabancıya kuralları yerine getirmeden vatandaşlık verilmesi, göçmen krizi ve yolsuzluk kamuoyuna yeni seçilen başkanın önce çözmesi gereken sorunlar olarak gösteriliyor.

561 bin kayıtlı seçmen var

Güney Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre, Güney Kıbrıs’ı 5 yıl yönetecek 8’inci cumhurbaşkanını belirleyecek seçimlerde kayıtlı 561 bin seçmen oy kullanma hakkına sahip.

Saat 07.00’de başlayıp 18.00’de sona erecek olan seçimin ilk turunda seçmenler, 35’i yurt dışında olmak üzere 1150 seçim merkezinde oy kullanabilecek.

YSK Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Aralık 2022’de yayınladığı kararname ile resmi olarak işlemeye başlayan cumhurbaşkanlığı seçimleri için açıklanan 40 günlük takvimin ardından Cumartesi ve Pazar günleri seçim yasakları yürürlüğe girecek.

Birincil tıpta 50+1 şartı

Birinci tür seçimlere katılmaya hak kazanan 14 adaydan biri birinci cinsiyette yüzde 50’den bir fazla oy alırsa Rum tarafının yeni lideri seçilecek. İkinci ilaç yapılacak seçimlerde yarışacak ve en çok oyu alan lider seçilecek.

Rum kesiminde 1959’dan bu yana 13’üncü kez yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu da yapılacak. “14 isim ile en çok adayın yarışacağı seçim”GKRY’de 2013 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 11 aday, 2018 seçimlerine ise birinci tipte 9 aday katıldı.

Başkent Lefkoşa’da seçim afişleri ve aday irtibat bürolarına nadiren rastlanırken, adaylar daha çok basın ve sosyal medya aracılığıyla kampanya yürütüyor.

Anastasiades iki dönem kuralına takıldı

Kıbrıs Rum milliyetçisi Demokrat Parti (DİKO), Sosyal Demokrat Hareket (EDEK), Dayanışma Hareketi ve Demokratik Cephe (DİPA) cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hristodulidis’i destekliyor.

Partisi DISI ve bazı muhafazakar örgütler Neofitu’yu desteklerken, diğer favori aday Mavroyannis, aşırı solcu Emekçi Halkın İlerici Partisi’nin (AKEL) desteğini aldı.

2013 yılından bu yana 2 dönem adanın Rum tarafını yöneten Nikos Anastasiadis, kanun gereği “2 dönem” kuralına takılıp kaldığı için 3. dönem aday olamadı.

Geçmişte Rum kesiminde neler yaşandı?

Başepiskopos Makarios 3, İngiliz sömürge yönetiminden ayrıldıktan sonra 1960-1977 yılları arasında 17 yıl süre ile eski adı “Kıbrıs Cumhuriyeti” olan Kıbrıs Rum Yönetimi’nin en uzun süreli başkanlığını yürütmüştür.

3. 1977-1988 döneminde 11 yıl görev yapan Spiros Kyprianu, 1993-2003 döneminde Cumhurbaşkanlığı yapan Glafkos Klerides ve 2013 yılından bu yana bu görevde bulunan şimdiki Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, 10 yıl görev yaptı. yıl.

EOKA lideri Nikos Sampson, Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından resmi olarak lider olarak tanınmasa da, Yunan cuntasının da desteğiyle 15 Temmuz 1974’te iktidardaki 3. Makarios’a karşı darbe yaparak adayı fiilen cumhurbaşkanı olarak yönetti. 23 Temmuz 1974’e kadar 8 gün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu