Haber

Hindistan’da 26 Taraf Modi ile Rekabet İçin İttifak Kurdu

Hindistan’da 26 siyasi parti, 2024 genel seçimlerinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) rakip olmak için bir ittifak kurdu.

Modi’ye rakip olarak oluşturulan ittifakın adı, kısaltması Hindistan’ın İngilizcesi olan “INDIA” olan Indian National Developmental Inclusive Alliance olarak belirlendi.

Partiler yaptıkları ortak açıklamada, “Cumhuriyetimizin itibarı BJP partisinin sistematik saldırısı altındadır ve Hindistan anayasasının laik, demokratik, ekonomik egemenlik, sosyal adalet ve federalizm temelleri sistemli ve acımasızca sarsılmaktadır.” kelimeler yer aldı.

Hindistan Ulusal Kongre Partisi lideri Mallikarjun Kharge, Bengaluru’da düzenlenen toplantıda aynı fikirlere sahip 26 partinin bir araya gelmesinin büyük başarı olduğunu vurgulayarak, ittifakın bir sonraki toplantısının Mumbai’de gerçekleşeceğini belirtti. Ülkenin mali sermayesi.

İttifakın “ülkenin demokrasisini ve anayasasını kurtarmak için” kurulduğuna işaret eden Kharge, birleşmeyi işsizlik, enflasyon ve ülkenin diğer değerli sorunlarına karşı bir çaba olarak nitelendirdi.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee, kast sisteminde neredeyse hiçbir hakkı olmayan ve ülkedeki en alt sınıfı temsil eden Dalitler ve diğer azınlıkların tehlikede olduğunu belirtti.

2019 yılında BJP, 543 üyeli federal parlamentonun alt meclisi olan Halk Meclisi’nde (Lok Sabha) 300 sandalye kazanarak seçimleri tamamladı.

Bir sonraki Hindistan genel seçimi 2024’te yapılacak.

haber-kagithane.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu