Haber

İkinci Thodex iddianamesi geri döndü

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklar hakkında hazırlanan ikinci iddianame, İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iade edildi. Mahkeme, iade kararında devam eden ve birleştirilmesi gereken bir davanın bulunmadığını vurgulayarak, “Söz konusu hataların mahkememiz tarafından kesinleştirilmeyen belgede karara bağlanması ve bu hataların kalıcı hatalar olması nedeniyle herhangi bir gerekçe gösterilmemiştir. yeni bir duruşma için iddianame. Bu nedenle “İddianamede bu suçlara ilişkin olarak şüphelilere atfedilen somut bir eylem bulunmadığı ve şüphelilerle ilişkilendirilen herhangi bir delil bulunmadığı” belirtildi.

Karar, aralarında kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın yargılandığı Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Ekim 2023’te görülen davada verildi. Arnavutluk’ta aranırken kırmızı bültenle yakalandı. Kararda mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’e “nitelikli dolandırıcılık”, “şirket kurma, yönetme ve üye olma” suçlarından toplam 11 bin 190 yıl 6 ay hapis cezası verdi. bir kuruluş” ve “varlıkların aklanması”. Cezalandırıldı. Kararın devamında, mağdur açısından sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer’in ayrı ayrı 6 yıl 4 ay 15 gün hapis ve 135 milyon lira adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi. “Bilgi sistemlerini kullanarak dolandırıcılık” suçundan tutuklandı. “Nitelikli dolandırıcılık” suçundan 16 sanık delil yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme, kararla birlikte 4 sanığın tahliyesine karar verdi. Diğer sanıklara da çeşitli derecelerde hapis cezaları verdi.

THODEX HAKKINDA İKİNCİ İDDİAMAN HAZIRLANDI

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ve diğer sanıklar hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak ikinci bir iddianame hazırladı. İddianame, birleşme talebiyle Thodex’in ana davasına bakan Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

MAHKEME BİRLEŞTİRİLECEK DEVAM EDEN BİR DAVA OLMADIĞINI VURGULADI

Mahkemenin yeni iddianameye ilişkin incelemesi tamamlandı. Heyet, kararında, “Yargılama yapılmış ve karar verilmiş, gerekçeli karar yazılmış olsa bile belge temyiz aşamasına gelmek üzere olduğundan, bu nedenle belgenin birleştirilmesi hukuken mümkün değildir” dedi. Yeni iddianameye konu olan belgeyle birlikte mahkememizde beklemede değil.” Birleştirilmesi gereken devam eden bir davanın bulunmadığını vurgulayan mahkeme, “Yönetim kurulu tarafından yargılanan, hata işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme suçlarından hangi gerekçeyle ikinci duruşma istendiği anlaşılamamıştır. Mahkememizde, örgüt üyeliği ve malvarlığının değerinin aklanması suçundan dolayı söz konusu kabahatler mahkememiz tarafından kesinleşmeyen belgede karara bağlanmış olup, bu kabahatler devam etmektedir. yeni bir duruşma için iddianamede gösterildi. Bu nedenle iddianamede bu hataların şüphelilere atfedilen somut bir eylemi bulunmadığı gibi, delillerde de şüphelilerle ilişkilendirilmemektedir.”

İDDİANAME İADE EDİLDİ

Mahkeme heyeti iddianamenin İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na iadesine karar verdi. Mahkeme, karara 7 gün içinde itiraz edilebileceğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu