Haber

İtalya Başbakanı Meloni: ABD, İtalya’dan bir şey talep etmeye ve beklemeye benzemiyor

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ABD’nin 2019’da Çin ile imzaladıkları anlaşmaya yaklaşımının İtalya’dan bir şey istemek veya beklemek gibi olmadığını söyledi.

Resmi bir ziyaret için ABD’de bulunan Meloni, dün Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile bir araya geldi ve ardından Washington’daki İtalya Büyükelçiliği’ne giderek oradaki görüşmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İtalya’nın 2019’da Çin ile imzalayarak katıldığı ve “İpek Yolu” olarak da bilinen Kuşak ve Yol Girişimi’nin Biden ile görüşmesinde gündemde olup olmadığı sorusuna Meloni, “İpek Yolu’nu konuştuk. ABD’den bir şey talep etme veya bekleme yaklaşımı değil.ABD İtalya’ya güveniyor.O kadar saygı var ki kimse bize ne yapacağımızı söylemeyi düşünmüyor çünkü biz sağlam ve ciddiyiz.Yenilenmeye karar vermeliyiz. Aralık ayına kadar İpek Yolu, Bu bir son tarih ve bunu dikkate alacağız.” cevabı verdi.

Meloni, Ekim 2022’de Bali’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sırasında Çin’e davet edildiğini ve bu ülkeye gitmeyi planladığını, şu anda ziyaretinin planlanmadığını ancak bunun bir sonraki yurt dışı gezilerinden biri olması gerektiğini belirtti.

Bu arada Meloni, geçtiğimiz Mayıs ayında “Çin ile Kuşak ve Yol Girişimi olmadan da iyi ilişkiler kurulabileceğini” söyleyerek anlaşmayı uzatamayacaklarının sinyalini vermişti.

Öte yandan Meloni, Biden ile Ukrayna’daki savaşı da görüştüklerini söyledi. “Uluslararası hukuku savunmaya karar verdik. İtalya’nın en başından beri üzerine düşeni yapmasından gurur duyuyorum.” söz konusu.

Daha önceki yıllarda ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin faaliyetlerine katıldığını ve bugün Demokrat Parti’den bir lider olan Biden ile görüştüğünü hatırlatan Meloni, “İtalya ve ABD’nin hükümetlerden bağımsız güçlü bir ilişkisi var. onların çıkarları için çalışırım, fikirlerimin peşinden giderim. Buna alışkınım. Cumhuriyetçi Parti ile bariz yakınlığım, Biden’la mükemmel ilişkilere sahip olmamı engellemiyor. Uluslararası siyaset, ulusal çıkarları dikkate alır. Burada bizim görüşümüze saygı duyulur ve saygı duyulur. dinledim.” cevabı verdi.

Meloni, önceki gün parlamentonun alt meclisinde kabul edilen taşıyıcı anneliğin kozmik hata sayılmasına ilişkin yasa tasarısının ABD’de Biden ve diğer temaslarıyla yaptığı görüşmede gündemde olmadığını da sözlerine ekledi.

sivricehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu