Yaşam

Koma Amed yeniden bir araya geldi

Kürt halk müziği grubu Koma Amed, yeniden geri dönüş yapacaklarını duyurdu. Haberi sosyal medya hesabından duyuran müzisyen Memo Gül, “Koma Amed olarak yeniden bir araya gelmemiz hem bizlerde hem de dinleyicilerimizde büyük bir heyecan yarattı.”

Serhat Çarnewa, Süleyman Çarnewa, Memo Gül ve Mazlum Rewşen ile müzik hayatlarına devam edecek olan grup, dün Youtube kanalında “Êvare” adlı şarkının akustik versiyonunu yayınladı.

“Kulîlka Azadî”, “Agir û Mirov” ve “Dergûş” albümleriyle 90’lı yıllara damgasını vuran Koma Amed’in temelleri, Hacettepe’de öğrenim gören Suriyeli Melek Evdılmelik Şexbekir’in öğrencisi Gülşen Çetin tarafından atıldı. Tıp Fakültesi, Ankara Tıp Fakültesi. Rohat Kutlay, Fikri Kutlay, Mustafa Kart ve Ahmet Kaya ile tanışınca Çakmak kovuldu. İlk albümleri Kulîlka Azadî’de Evdılmelik Şexbekir (Melek), Gülşen Çetin, Savaş Çakmak, Rohat Kutlay, Fikri Kutlay, Mustafa Kart ve Ahmet Kaya yer aldı.

Grubun çıkardığı ilk albüm olan Kulîlka Azadî, bir anda özellikle üniversite öğrencileri tarafından en çok dinlenen albüm oldu. Küme üyelerinden ve kurucularından Şexbekir’in 1992 yılında vefat etmesi üzerine küme, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ile çalışmalarına devam etti. Yeniden albümde Çav Bella ilk kez Kürtçe seslendirildi.

Gruba Serhat Karakaş, Merdan Zırav, Memo Gül, Mehmet Kaya, Birkan Çelik ve daha sonra Serap Sönmez, Süleyman Gültekin ve Leyla katıldı. Grup kısa bir süre sonra Agir û Mirov albümüyle yeniden sahnelere çıkmaya başladı. Albümde marşların yanı sıra klasik halk müziği ve Kürtçe’nin üç lehçesinden müzikler de yer aldı.

Grubun son albümü ise sadece Kürt halk ezgilerinden oluşan Dergûş oldu. Albüm çıktığında Türkiye’de 200 binden fazla satarak en çok satanlar listesine girdi. Hatta 1999 yılında Dışişleri Bakanı İsmail Cem Dergûş albümünü Avrupa Birliği bakanlarına sunmuş ve “Bakın biz de Kürt müziği çalıyoruz” demişti.

Üç albümün ardından yaşanan baskılar sonucunda grubun bir kısmı Avrupa ülkelerine sığınmak zorunda kalınca Koma Amed dağıldı.

habersultanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu