Ekonomi

Morgan Stanley ve JP Morgan Japon hisse senetleri üzerindeki baskı konusunda uyardı

Morgan Stanley ve JP Morgan stratejistlerine göre, Japonya’nın en iyi performans gösteren hisse senetleri yakın vadede satış baskısıyla karşılaşabilir. Kantitatif modeller kullanan bu stratejistler, yüksek performans gösteren hisse senetlerindeki uzun pozisyonların aşırı derecede büyüdüğünü tespit etti. Bu eğilim, yabancı yatırımcıların büyük sermayeli hisse senetlerine ve gösterge endeks ürünlerine yönelmesinden kaynaklanıyor ve yarı iletkenler ve bankalar gibi sektörlerde şişirilmiş değerlemelere yol açıyor.

Stratejistler, trend takip modellerini kullanan yatırımcıların da sınırlı sayıda hisse senedine odaklandığını ve bunun da bazı pozisyonları gevşetmeye başlamalarına neden olabileceğini belirtti. Japon hisse senetlerinin bu ay rekor seviyelere ulaşarak 1989’daki zirveyi aşmasına ve Japonya Merkez Bankası’nın uzun süredir devam eden negatif faiz politikasından uzaklaşmasına rağmen, potansiyel geri çekilme işaretleri var.

JP Morgan’ın kantitatif strateji ekibi, emtia ticaret danışmanlarının (CTA’lar) Nikkei 255 vadeli işlemlerindeki uzun pozisyonlarını azaltmak için son zamanlarda bir değişim gözlemledi. Ekip, 26 Mart tarihli bir notta, CTA’ların zaten yüksek seviyelerde olan uzun pozisyonlarını daha da genişletmek için çok az alana sahip olduklarını belirtti.

Morgan Stanley’in analizi, büyük sermayeli Japon hisse senetlerinin Mart ayında ivme kaybetmeye başladığını ve bu ay %2,5’lik ılımlı bir kazançla Şubat ayındaki %6,2’lik kazancın azaldığını ortaya koydu. Özellikle yarı iletkenler, otomobiller ve finans sektörlerindeki Japon momentum hisselerinin Nisan ayında kısa vadeli zorluklarla karşılaşabileceğini öngörüyorlar.

Tokyo Electron, Toyota Motor Corp (NYSE:TM) ve Mitsubishi UFJ Financial Group (NYSE:MUFG) gibi önde gelen endeks bileşenleri bu yıl şimdiye kadar sırasıyla %56, %49 ve %30’luk önemli artışlar kaydetti.

Daha geniş kapsamlı Nikkei endeksi de bu yıl %22 ve geçtiğimiz yıl %40’ın üzerinde önemli bir artış yaşayarak diğer büyük küresel piyasaları geride bıraktı. Bununla birlikte analistler bazı sektörler için değerlemelerin aşırı yüksek olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Nikkei’nin 12 aylık ileriye dönük fiyat-kazanç oranı 21 ile 10 yıllık ortalamasının üzerinde ve ABD S&P 500 endeksine eşit olup, Japon şirketlerinin 1989’daki değerleme seviyelerinin altında olsa da pahalı hale geldiğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu