Haber

Nijer Dışişleri Bakanı askeri darbenin gerçekleşmediğini belirterek halka direniş çağrısında bulundu.

Dün Nijer’de ordunun iktidarı ele geçirdiğini açıklamasının ardından kendisini geçici hükümetin başına ilan eden Dışişleri Bakanı Hassoumi Massaoudou, darbenin gerçekleşmediğini belirterek Nijer halkına direniş çağrısında bulundu.

Kendilerine “Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)” adını veren bir grup askerin dün gece devlet televizyonunda darbe açıklaması okuyup yönetimi ele geçirdiklerini açıklamasının ardından Massaoudou, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Tüm vatanseverlere sesleniyorum. ve tüm demokratlar bu girişimi engellemek için.” sözünü kullandı.

France 24 yayınına da katılan Massaoudou, iki taraf arasındaki arabuluculuk çalışmalarının devam ettiğini ve hala nihai sonuca varamadıklarını kaydetti.

Kendisini geçici hükümetin lideri ilan eden Massaoudou, “Görüşmeler sürerken darbe bildirisi okundu. Henüz hiçbir şey bitmedi. Nijer’de seçilmiş cumhurbaşkanı hâlâ Mohamed Bazoum. Bu bir darbe değil, yine bir darbe girişimidir. Nijer halkı bunu asla kabul etmeyecektir.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum da tweet attı, “Zorlukla kazanılan kazanımlar korunacak, demokrasi ve özgürlük isteyen tüm Nijerya halkı bunu görecek.” o paylaştı.

Bazoum dün sabah Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı.

Halk darbeyi önlemek için sokaklara döküldü ve Bazoum’un serbest bırakılması için protestolar düzenledi.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıl Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu