Haber

OHAL kararı yarın mecliste görüşülecek, muhalefet uzakta

ANKARA– Maraş’ta 10 ili etkileyen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) 9 Şubat Perşembe günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Anayasa’ya göre 10 ilde ilan edilen olağanüstü halin bir an önce Meclis’e sunulması ve tartışılması gerekiyor. Ancak çok sayıda milletvekilinin deprem bölgesinde olması nedeniyle karar 9 Şubat Perşembe günü Meclis Genel Kurulu gündemine alınacak.

AK Parti Kümelenmesi’nden milletvekillerine “Çok önemli” uyarısıyla gönderilen mesajda, “Sayın Milletvekilim deprem bölgesi için ilan edilen olağanüstü hal kararı görüşülerek oylanacağı için Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay hariç tüm milletvekillerimiz, Malatya ve Gaziantep milletvekilleri 9 Şubat 2023 Perşembe günü saat 14:00’te TBMM’de toplanacak. Genel Kurul’da hazır bulunmaları önemle rica olunur.

OHAL kararlarının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki görüşmelerinde nitelikli çoğunluk aranmaz. Bu da AK Parti ve MHP’nin oylarının yeterli olacağı anlamına geliyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından OHAL ilanını kararlılıkla destekleyeceğini duyurdu.

Muhalefet bir kararın ortasında. CHP yönetiminde kararın “red” tarafında olduğu kaydedilirken, kararın gün içinde netleşeceği kaydedilirken, UYGUN Partisi’nin “3 aylık” süreye itirazları var. HDP ise “Cumhurbaşkanı’na olağanüstü yetkiler tanıyor” açıklamasını dayandırmama kararı aldı. (DUVAR)

haberyedisu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu