Ekonomi

Oxfam: En zengin %1, son 2 yılda %99’un servetini ikiye katladı

İngiliz uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam’ın yayınladığı raporda, büyük karları olan gıda şirketlerinin ek gelir vergisi ödemesi gerektiği belirtildi.

Oxfam’ın bugün İsviçre’nin Davos kentinde başlayacak Dünya Ekonomik Forumu toplantısı öncesi yayınladığı rapora göre, enflasyondaki yükselişle birlikte büyük kârlar elde eden gıda şirketlerinin ödediği vergilerin enflasyonun düşmesine yardımcı olması için artırılması gerektiği bildirildi. küresel eşitsizlik

Raporda, dünyanın iklim değişikliği, artan hayat pahalılığı, Rusya-Ukrayna savaşı ve Kovid-19 salgını gibi eş zamanlı krizlerle kuşatıldığı ancak çok zenginlerin daha da zenginleştiği ve şirket kârlarının hızla arttığı kaydedildi. .

Oxfam’ın raporu, son iki yılda dünyanın en zengin yüzde 1’inin, geri kalan yüzde 99’un toplamından neredeyse iki kat daha fazla servet kazandığına işaret ediyor.

Rapor, milyarderlerin toplam servetinin 2020’den bu yana günde 2,7 milyar dolar arttığına dikkat çekerken, en az 1,7 milyar işçi enflasyonun fiyat artışını aştığı ülkelerde yaşıyor.

Bu sıkıntılarla başa çıkmayı amaçlayan Oxfam, orta sınıf eşitsizliğini azaltmak için zenginlere daha fazla vergi verilmesini tavsiye etti.

Rapora göre, güçlü şirketler Rusya-Ukrayna savaşını daha büyük fiyat artışları için bahane olarak kullanıyor. Yiyecek ve enerji için rekabetin olmaması da fiyatları yüksek tutuyor.

Oxfam International İcra Kurulu Başkanı Gabriela Bucher, Associated Press’e “Milyarderlerin sayısı artıyor ve daha da zenginleşiyorlar” dedi. Gelir vergisinin getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Raporda, Tesla’nın milyarder CEO’su Elon Musk’ın 2014’ten 2018’e kadar olan fiili vergi oranının yüzde 3’ün biraz üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşının petrol ve doğal gaz fiyatlarının yükselmesine neden olmasının ardından, bazı hükümetler fosil yakıt şirketlerini beklenmedik gelirleri için vergilendirmeye yöneldi.

Bu konuda harekete geçen Portekiz, hem enerji şirketlerine hem de süpermarket ve hipermarket zincirleri dahil gıda perakendecilerine ek gelir vergisi getirdi. Ocak ayı başında yürürlüğe giren uygulama 2023 yılı boyunca geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu