Haber

Patara feneri 16 metreye yükseldi

ANTALYA’nın Kaş ilçesinde, geçmişi 6 bin yıl öncesine dayanan Patara Antik Kenti’nde, Roma İmparatoru Nero tarafından yaptırılan ve 1481 tsunamisinde tamamen yıkılan 26,5 metrelik deniz fenerinin 16 metresi tamamlandı. Taş hastanede röntgeni çekilen ve yapay zeka teknolojileriyle tek tek yerleri belirlenen eşsiz taşların kullanım oranı yüzde 80’den yüzde 92’ye çıktı.

Patara antik kentinde 33 yıl önce Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. MS 64 yılında Roma İmparatoru Nero tarafından yaptırılan ve 1481 yılındaki tsunamide tamamen yıkılan deniz feneri, Fahri Işık ve eşi Havva İşkan Işık tarafından başlatılan kazılarda bugüne kadar ortaya çıkarılan eserler arasında yeniden yapılıyor. . Osmanlı yönetimindeki Libya’nın Derne Limanı ile aralarındaki 850 kilometrelik Patara Limanı arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla 1906 yılında Patara’da inşa edilen radyo-telgraf istasyonunun onarımı devam ediyor.

VALİ YAZICI ONARIMLARI DENETLEDİ Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), Kültür Varlıkları Müdürlüğü tarafından Patara’da ihalesi yapılan deniz feneri ve radyo-telgraf istasyonundaki restorasyon çalışmalarını inceledi. Havva İşkan Işık, Kaş Kaymakamı Murat Öztürk, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Kültür Varlıkları Müdürlüğü’nden koruma ve onarım uzmanı Cemil Karabayram ve ilgili birim temsilcilerinin katıldığı incelemede, Vali Yazıcı her ikisinin de tamamlanmasına karar verdi. Gelecek yıl yaz başlamadan önce deniz feneri, radyo ve telgraf istasyonu. ORİJİNAL TAŞ ORANI YÜZDE 92’YE YÜKSELDİ Deniz fenerinin yıkıldıktan sonra büyük bölümü denizin yükselmesi nedeniyle toprak altında kalan orijinal taşlarının 2 bin 700’ü uzun yıllar süren kazılarda gün ışığına çıkarıldı. Cemil Karabayram, taş hastanede 2 bin 700’e yakın taşın röntgeninin çekildiğini, yapay zeka teknolojileriyle tek tek orijinal yerlerinin tespit edilmesi sürecinin devam ettiğini, yüzde 80 olan orijinal taş kullanım oranının 2018’e ulaştığını kaydetti. yüzde 92’ye yükseldi. Karabayram, sıfır taşların yerlerinin artmasıyla birlikte yeni taş kullanım oranının yüzde 8’e düştüğünü belirterek, 26,5 metrelik fenerin şu an 16 metresinin tamamlandığını bildirdi. Abdülhamid’in tahta çıkışının 30’uncu yıl dönümü olan 31 Ağustos 1906’da resmi açılışı yapılan ve radyo-telgraf istasyonu özelliği taşıyan Patara Radyo-Telgraf İstasyonu’nda restorasyon çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Karabayram, Osmanlı yönetimindeki Libya Derne Limanı ile 850 kilometre uzaklıktaki Patara Limanı’nın ortasında iletişimi sağlamak için kurulan istasyonda bina duvarlarının güçlendirildiğini bildirdi. Ayrıca Patara yolunda bisikletli, yaya ve engellilerle yol iyileştirme çalışmaları için Sayın Valimiz Ersin Yazıcı önemli bir ödeneğe imza attı. “Anıtsal kitabe Haziran ayında 16 metre yüksekliğe konuldu Fenerin ulaşılan en değerli tarihi modüllerinden biri olan anıtsal yazıt bloğu Haziran ayında orijinal yerine yerleştirildi. Prof. Dr. Havva İşkan Işık tarafından tercüme edilen anıtsal yazıt:

“İlahi Claudius’un oğlu, Tiberius Caesar Augustus’un torunu ve ilahi Augustus’un torunu Germanicus Caesar’ın torunu; 11. kez mahkeme yetkisinin sahibi, 4. kez konsül, ülkenin efendisi ve denizler ve vatanın babası Nero Claudius Caesar Denizcilerin güvenliği için inşa edilmiştir.İmparatorluk Valisi Sextus Marcius Priscus tarafından propraetorik düzeyde yaptırılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu