Haber

Polisan Holding 2. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Türkiye’nin köklü ve lider grup şirketlerinden biri olan Polisan Holding A.Ş., kimya, boya ve liman işletmeciliğine yaptığı yatırımlarla Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. 2023 yılı ikinci çeyrek konsolide finansal sonuçlarını KAP’ta (KAP) yayınlayan Polisan Holding’in konsolide gelirleri, 2023 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 2 milyar 172 milyon TL’ye ulaştı. 395 bin TL. Şirketin yılın ilk 6 ayında net karı 103 milyon 937 bin 265 TL oldu.

Finansal sonuçların değerlendirilmesi Polisan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler Pandemi sonrası hissedilen yüksek enflasyonla birlikte küresel ölçekte verilen çabanın durgunluk risklerinin artmasına neden olduğunu söyledi. Rusya-Ukrayna savaşının bölgesel olarak özellikle Avrupa’da bu etkileri şiddetlendirdiğine işaret eden, Dinçerlerşöyle devam etti;

“2022 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren devam eden talep daralmasının etkileri ülke olarak ihracatımızı ciddi şekilde etkiledi. Şubat ayında meydana gelen ve “Yüzyılın Felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yanı sıra seçim atmosferi ekonomide yatırım ve harcamaların ertelenmesine neden oldu. Polisan Holding olarak dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ediyor ve stratejilerimize entegre ediyoruz. Enflasyon ve kur baskısı nedeniyle artan operasyonel maliyetlerimizi, bir yandan gelirlerimizi artırırken diğer yandan operasyonel verimliliğe odaklanarak telafi edecek önlemler alıyoruz. Durgunluk risklerinin ve kur saldırılarının arttığı bir dönemde ivmemizi yukarı kaydırdık. Ancak kimya sektörü, Avrupa’daki durgunluk riskinden etkilenmeye devam ediyor. Yılın geri kalanında yakaladığımız ivmeyi artıracak tedbirlerimizi aldık.”

“Aldığımız aksiyonların etkilerini yılın geri kalanında görmeyi hedefliyoruz”

İkinci çeyrekte gelirlerini ilk çeyreğe göre artırdıklarını belirten, Polisan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler , “Polisan Kimya’nın ilk altı aylık finansal performansı; Enflasyonun döviz kurlarındaki artışın üzerinde olması ve Avrupa’daki durgunluk nedeniyle düşen satış fiyatları ve ihracat hacmi nedeniyle bir önceki yıla göre gerilemiştir. Yılın ikinci çeyreğinde aldığımız aksiyonların etkilerini yılın geri kalanında da görmeyi hedefliyoruz. Polisan Yapıkim, hem güçlü iç talep hem de kentsel dönüşümün ivme kazanmasıyla satış gelirlerini ve kârlılığını artırmaya devam ediyor. Liman işletmeciliğimiz ile Poliport; Mayıs ayında ikinci tank çiftliği revizyon yatırımını tamamladı. İkinci çeyrekte liman işletmemizde çok başarılı bir performans sergiledik ve hem elleçlediğimiz yük miktarını hem de gelirlerimizi önemli ölçüde artırmayı başardık. Liman tarafında yüksek gelirli niş depolama yatırımlarımıza başlıyoruz, bu nedenle ikinci çeyrekte yakaladığımız ivmenin önümüzdeki iki çeyrekte artarak devam etmesini bekliyoruz.”

“Polisan Holding olarak şirketimizin ve sektörümüzün geleceğine güvenle bakıyoruz”

Polisan Holding olarak şirketin ve bölümün geleceğine inandıklarını belirten, Cantekin Dinçerler “Ülkemize katkı sağlamak için var gücümüzle üretmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Öngörümüz, ikinci çeyrekte yakaladığımız yukarı yönlü ivmenin üçüncü ve dördüncü çeyreklerde de devam edeceği yönünde. Ancak yılın ikinci yarısında ekonomideki gelişmeler ışığında mevcut performans sonuçlarımıza odaklanarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu