Haber

Tuncay Özkan’dan Bakan Bozdağ’a: “Sayın Bakanım Çok Güzel Bir Konuşma Hazırlamış, Hafızın Sesi Çok Güzel, İcraat Sıfır”

CHP Genel Lider Başdanışmanı Tuncay Özkan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Adalet, damdaki kuş değil, eldeki kuş. Hep damdaki kuşu anlattık. Sayın Bakanım Ali Şeriati’den arkadaşlar atfettiler, ben de bir sözüyle bitireyim, diyor ki ‘Ne söyleyen söylediğinin farkında ne dinleyen dinlediğinin farkında, herkes hafızın sesinden bahsediyor.’ Sayın Bakanım, çok güzel bir konuşma hazırlamış. Hafızın sesi çok güzel, icraat sıfır” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri sürüyor. Bugün komisyonda Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılı kesin hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi Bakan Bekir Bozdağ’ın katılımıyla görüşülüyor.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, bütçe görüşmelerinde söz aldı. Özkan, “Madem bütçe konuşuyoruz, bir fıkra ile başlayayım, Altan Erbulak’tan dinlemiştim” dedi ve fıkrayı anlattı:

” Adana’ya tiyatroya gitmişler, gösteriye, yaz, çok sıcak. Kan ter içerisinde hamam böceklerinin bol olduğu ucuz bir oteldeler. Oyunu oynamışlar, gece pencere kapı açık yatıyorlar. Sabah karşı bir koku ile uyanmış. Taze ekmek kokusu. ‘Kokuyu takip ederek bir sokak iti üzere fırını buldum’ dedi. Allah rahmet eylesin. Fırıncıya yaklaşmış, biraz da böyle ezik; ‘kardeşim demiş, senden rica etsem bana iki ekmek verir misin?’ Hani adalet taze ekmek dediler de ondan aklıma geldi. Fırıncı şöyle dönmüş bakmış, küreğiyle ekmeği almış; ‘Niye vermeyeyim, parasıyla değil mi, parayı ver al.”

“ADALET DEDİĞİNİZ ŞEY DE BU TÜRLÜ, PARASINI VERİP ALACAKSINIZ”

Özkan, “Şimdi adalet dediğiniz şey de bu türlü parasını verip alacaksınız. Fakat ne kadar alacaksınız, kime alacaksınız, paranız neye yetecek. Bütün bunları kıymetlendirmek gerekiyor. Bana sorarsanız adalete 1,57 hisse ayırmak yetmiyor. Önemli bir kalite bozukluğu var, çok önemli meselelerimiz var, kapasite yetersizliği var. Bu bütçe ile bu adaletin Türkiye’de sağlanabilmesini olanaklı görmüyorum” dedi.

“BU PARA YETERSİZDİR, TÜRKİYE’DE ADALET SAĞLAMAK İÇİN”

Bütçe teklifinin adalet için yetersiz olduğunu ifade eden Özkan, “Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan arkadaşlarımdan rica ettim, Bakanlık ne kadar talep etti, siz ne kadar verdiniz diye, herhalde birazdan rakamı getirirler. Bu para yetersizdir Türkiye’de adaleti sağlamak için. Gelin bütün kümelerle görüşün, bu işin orta yolunu bulalım, ne kadar paraya gereksiniminiz varsa verelim, ekmek kadar bedelli olan adaleti bugün düştüğü yerden kaldırıp baş üstüne koyalım” diye konuştu.

“FUKARA, CEZAEVİNDE EN ALTTAKİ İNSAN”

Özkan, cezaevlerinde yaşanan sorunlara değinirken, “Adalet sizin elinizde bir lastiğe dönüştü. Kimi savcının, birtakım yargıcın boynu tutuyor, bazısına ise hiç denk gelmiyor. Lastik küçülüveriyor. İstediğiniz kadar sündürüp çekebildiğiniz üzere istediğiniz üzere daraltabilme imkanınız var. Cezaevlerinin durumu bir rezalet. İç düzenekleri çok makus. Ben geçmişte de Cezaevleri Tevkifevleri Genel Müdürleri ile savlara girerdim. Silah çıkacak mı, çıkmayacak mı? Hepsini ben kazandım. Fukaranın suyu ödeyecek parası yok. Atlet karşılığı su hakkını satıyor. Fukaranın sıcak suya verecek parası yok. Tişört, pantolon karşılığı; suyunu satıyor, kendisi banyo yapmıyor. Fukaranın elektriğe verecek parası yok. Fukara cezaevinde en alttaki insan. O beşere yardım elini kesinlikle uzatmalıyız. O insanı çaresiz bırakmak kendi çaresizliğimizdir” dedi.

“HAFIZIN SESİ ÇOK HOŞ, İCRAAT SIFIR”

Özkan, konuşma süresinin kısıtlı olmasına da dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adalete para yetmiyor, adil olmaya vicdan yetmiyor. Milletvekili olsanız, adalet hakkında konuşmaya müddet yetmiyor. Yazık. Çok yazık. Adalet, damdaki kuş değil, eldeki kuş. Daima damdaki kuşu anlattık. Sayın Bakanım… Ali Şeriati’den arkadaşlar atfettiler, ben de bir sözüyle bitireyim, diyor ki ‘Ne söyleyen söylediğinin farkında ne dinleyen dinlediğinin farkında, herkes hafızın sesinden bahsediyor.’ Sayın Bakanım, çok hoş bir konuşma hazırlamış. Hafızın sesi çok hoş, icraat sıfır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu