İş

Yatırımcının getiri arayışı borsayı uçurdu

Yerli reel yatırımcı sayısı Kasım ayında yüzde 17,6 ile aylık bazda Nisan 2021’den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, Borsa İstanbul yerli yatırımcıların getiri arayışındaki önemli duraklarından biri olmaya devam ediyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) Kasım ayı verileri, yerli yatırımcının Borsa İstanbul’a olan güçlü ilgisinin devam ettiğini ortaya koydu.

MKK verilerinden derlenen bilgilere göre yerli gerçek yatırımcı sayısı kasım ayında 502 bin 17 kişi artarak 3 milyon 311 bin 492’ye ulaştı. Aylık bazda kaydedilen yüzde 17,6’lık artış, Nisan 2021’den bu yana en hızlı değişim oldu.

Yerli reel yatırımcının portföy maliyeti söz konusu dönemde yüzde 29 artarak 906 milyar liraya yükselse de Ekim ayındaki yüzde 30,7’lik artışın sınırlı da olsa altında kaldı.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yatırımcı sayısı yüzde 39,7 artarken, yerli gerçek yatırımcıların portföy değeri yıllık bazda yüzde 234,3 arttı. Yerli gerçek yatırımcıların portföy değerindeki yıllık artış, rekor düzeydeki en güçlü artış oldu.

Endeks yılbaşından bu yana yüzde 160 yükseldi.

Analistler, portföy değerindeki rekor artışın, BIST 100 endeksinin Borsa İstanbul’da yıl başından bu yana sergilediği performansla yakından ilgili olduğunu söyledi.

Borsaya yönelişte getiri arayışlarının önemli rol oynadığına işaret eden analistler, BİST 100 endeksindeki yükselişin yılbaşından bu yana yüzde 160’ı geride bıraktığını ve bunun da yükselişte etkili olduğunu kaydetti. yatırımcı sayısı.

Milyonerin portföyü büyümeye devam ediyor

Yerli yatırımcı portföyünün çoğunluğu 1 milyon TL ve üzeri portföye sahip bireylerden oluşurken, 906 milyar TL’lik portföy büyüklüğünün yüzde 74’ü 1 milyon TL ve üzeri portföy büyüklüğüne sahip yerli gerçek yatırımcıların yüzde 9’u. portföy değeri 500 bin ile 1 milyon TL arasında olan kişiler. takip etti.

Söz konusu veriler aylık bazda değerlendirildiğinde 1 milyon TL ve üzeri portföy sahiplerinin toplam portföy içindeki payı Ekim ayında yüzde 72,5 seviyesinde gerçekleşti.

Kasım ayı verilerine göre yerli reel yatırımcılar arasında 100 bin TL’ye kadar portföyü olan kişiler bu kalemde portföy büyüklüğünün yüzde 4,6’sını oluşturdu.

Gözaltında güvenlik değeri

6,7 trilyon lira Borsa İstanbul’da bakiyesi bulunan yatırımcı sayısı 6 milyon 252 bin 782 kişiye ulaştı. MKK’nın elinde bulundurduğu menkul kıymetlerin piyasa değeri Kasım ayında 6.73 trilyon TL’ye ulaştı. Söz konusu varlıkların yüzde 84’ünü 5,63 trilyon lira ile hisse senedi, 650 milyar lira ile yatırım fonları ve 240 milyar lira ile Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) izledi.

Hisse senetlerinin 2,39 trilyon lirası borsada işlem görürken, 3,24 trilyon lirası borsada işlem görmedi. Borsada işlem gören şirket sayısı 484’e ulaşırken, yerli yatırımcıların devam eden ilgisi ile halka arzların güçlü bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

Birlik Varlık ve Platform Turizm halka açılıyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), iki şirketin biri bedelli, ikisi bedelsiz olmak üzere üç adet sermaye artırım başvurusunu onayladı. Ayrıca kurul, 10 borçlanma aracı başvurusunu onayladı. SPK’nın haftalık bültenine göre Kurul, Birikim Varlık Yönetim AŞ’nin 14,20 TL ve Platform Turizm Taşımacılık Besin İnşaat Paklık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 9,10 TL’lik halka arz başvurusunu onayladı. Kurul, Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi AŞ’nin 22 milyon 313 bin 510 TL, SASA Polyester Sanayi AŞ’nin 7 milyon 802 bin 851 TL ve Avrupa Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 591 milyon 220 bin TL bedelsiz sermaye artırım başvurusunu da onayladı. . QNB Finans Faktoring AŞ 243 Milyon TL, Nurol İnşaat ve Ticaret AŞ 1 Milyar TL, Turkcell Finansman AŞ 1 Milyar TL, İş Faktoring AŞ 1 Milyar 958 Milyon TL, Cet Yatırım Menkul Değerler AŞ 135 Milyon TL Doruk Faktoring AŞ’den 190 Milyon TL, 270 Milyon Trive Yatırım Menkul Pahalar AŞ’den TL, Vakıf Faktoring AŞ’den 763 milyon TL, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’den 1 milyar 500 milyon TL, Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ’nin 1 milyar dolarlık borçlanma aracı başvurusu onaylandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu