Haber

YSK kararı: İnce’nin oyları geçerli sayılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri Ahmet Yener, ilgili yasa gereği Ülke Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin ilk oylamanın ardından geçerlilik kazandığının belirlendiğini, verilen oyların TBMM’ye verildiğini açıkladı. Onu bu süreçte ‘geçerli’ saymak gerekir.

Yener yaptığı açıklamada, Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilme dilekçesinin dün Yüksek Seçim Kurulu’na ulaştığını belirtti.

Kurul’un bugünkü toplantısı hakkında bilgi veren Yener, şu ifadeleri kullandı:

“Toplantı sonucunda, 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 12’nci maddesinde yer alan cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin düzenleme, aday listesinin Resmi Gazete’de ilanından sonra yapılan çekilmelerin geçerli olmayacağı ve ilgili 6271 Sayılı Kanun ve 298 Sayılı Kanunun ilgili maddeleri değerlendirilmiş ve Kurulumuz yaptığı toplantı sonucunda Sayın Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesinin 1999 yılında oybirliği ile geçerli olduğuna karar vermiştir. ilk oylama sonrasında 6271 sayılı Kanunun 12. maddesi uyarınca Sayın Muharrem İnce’ye bu süreçte verilen oyların geçerli oy olarak kabul edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.”

Seçimlerle ilgili tüm tedbirlerin alındığını vurgulayan Yener, basın mensuplarının sorusu üzerine şu anda sandıklarda rastgele bir değişiklik yapılmayacağını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu