Ekonomi

Yüksek Mahkeme Kroger’in Grubhub’ın logosunu kullanmasını yasaklama talebini reddetti

ABD Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü, Kroger’ın Home Chef yemek seti hizmetinin logosuyla karıştırılabileceği endişesiyle Grubhub’ın çatal ve bıçak içeren logosunu sergilemesini engellemek için Kroger (KR) tarafından yapılan başvuruyu incelememeye karar verdi.

Kroger’in hisse senetlerinin değeri, günlük işlemlerin başlamasının ardından yaklaşık %1 oranında hafif bir düşüş gösterdi.

Yüksek mahkeme, Kroger’ın, Grubhub’ın ambleminin, ortasında çatal ve bıçak bulunan bir ev taslağının, Home Chef’in ambleminden yasal bir yasağı haklı çıkarmayacak kadar farklı olduğunu belirleyen önceki bir mahkeme kararına itirazını incelememeyi tercih etti. Hollanda merkezli Just Eat Takeaway.com şirketinin bir parçası olan Grubhub, 2021 yılında satın alınmasının ardından bu yeni amblemi tanıttı.

ABD’nin satışlar açısından önde gelen süpermarket zinciri Kroger, Grubhub’ın yeni ambleminin Home Chef’in amblemine çok benzediğini ve bu amblemde de bir ev taslağı içinde çatal ve bıçak bulunduğunu iddia ederek Grubhub’a yasal bir uyarıda bulunmuştu.

Grubhub ise Illinois’deki bir federal mahkemeden ambleminin Kroger’in ticari marka haklarını ihlal etmediğini teyit eden yasal bir karar talep etti. Ardından Kroger, Grubhub’ın yeni amblemini kullanmasının durdurulması için acil bir mahkeme emri talep etti.

Başlangıçta bir sulh hakimi, müşterilerin kafasının karışması ihtimalinin böyle bir mahkeme kararını gerektirecek kadar yüksek olduğu sonucuna vardı. Ancak, ABD Bölge Yargıcı Charles Norgle aksini tespit etti ve Kroger’in talebini reddetti.

Bu makale yapay zeka teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu