Ekonomi

ABD imalat PMI Temmuz’da beklentileri aştı

S&P Global, ABD’nin Temmuz ayı imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü verilerini açıkladı. Buna göre, imalat sanayi PMI Temmuz ayında bir önceki aya göre 2,7 puan artarak 49 fiyatına ulaştı.

Piyasa beklentisi bu dönemde endeksin fiyatının 46,4 olması yönündeydi. İmalat sanayinde daralmaya işaret eden endeks, 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen Haziran’da 46,3 oldu.

Hizmet bölümünde genişleme devam ediyor

ABD’de hizmet sektörü PMI ise Temmuz ayında bir önceki aya göre 2 puan azalarak 52,4 oldu.

5 ayın en düşük seviyesine gerileyen endeksin 54 değerini alacağı tahmin edildi. Hizmetler sektöründeki genişlemenin bu dönemdeki gerilemeye rağmen devam ettiğini gösteren endeks, Haziran ayında 54,4 olarak kaydedildi.

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI da Temmuz’da bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak 52 oldu. Söz konusu dönemde 5 ayın en düşük seviyesini kaydeden endeks, Haziran ayında 53,2 oldu.

“Büyüme hizmet sektörü kaynaklı”

S&P Küresel Baş Ekonomisti Chris Williamson yaptığı açıklamada, Temmuz ayında daha yavaş ekonomik büyüme, daha zayıf istihdam yaratma, daha karamsar iş inançları ve yapışkan enflasyonun istenmeyen bir kombinasyonunu gördüğünü söyledi.

Büyümenin tamamen hizmet bölümünden kaynaklandığını vurgulayan Williamson, özellikle uluslararası müşteriler tarafından artan harcamaların, durgun bir üretim bölümü ile ABD’deki hane halkı ve işletmelerden gelen artan talebi dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

PMI değerinin 50 ve üzeri olması sektörde genişlemeye, 50’nin altında olması ise daralmaya işaret etmektedir.

haber-gevas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu