Ekonomi

ATO’dan bankalara kredi çağrısı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yaptığı açıklamada, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kahramanmaraş merkezli illerde faaliyet gösteren ticari işletmelerin kredi borçlarının müşteri talebi ne olursa olsun bankalar tarafından ertelenmesi gerektiğini belirtti.

Depremden etkilenen 10 ilde 320 bin ticari işletme bulunduğunu belirten Baran, kullanılan toplam ticari kredilerin 700 milyar liraya yaklaştığını bildirdi.

Halkbank’ın Cumhurbaşkanı Kararı ile esnafın kredi borçlarını 6 ay ertelediğini hatırlatan Baran, bu kararın depremin verdiği zararla uğraşan esnafa yeni bir soluk getirdiğini kaydetti. Halkbank’ın kararının diğer bankalara örnek olmasını dileyen Baran, çerçevenin ticaret odası üyelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.

BDDK’nın müşterilerin talebine göre bankaların kredi borçlarının 6 ay vade ile ertelenmesine ilişkin Kurul kararı aldığını hatırlatan Baran, bu karara uyan İş Bankası’nın kredilerin ödemelerini 2019’da ertelediğini söyledi. Bölge 6 ay faizsiz.

“Bu karar için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’ye, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a ve BDDK’ya teşekkür ediyorum.

– Zelzele bölgesindeki işletme sahiplerinin kredilerini ertelemek için başvuru yapacak, evrak hazırlayacak, prosedürlerle uğraşacak ne moralleri ne de zamanları var. Bankalarımızı BDDK’nın düzenlemesini dikkate alarak deprem bölgesindeki tacirin kredi borcunun herhangi bir başvuru, şart, şart ve faiz olmaksızın ertelenmesi konusunda inisiyatif almaya davet ediyorum.

– Bankalarımızın bu yaklaşımı toplumsal dayanışmanın en hoş yansıması olacaktır. Bu vesileyle beyin sarsıntısı nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

seydikemerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu