Haber

Bakan Yerlikaya: “Tek bir çetenin bile nefes almasını istemiyoruz”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye’nin tüm illerinde tek bir çetenin dahi nefes almasını istemediklerini vurgulayarak, Mersin Limanı’nda 610 kilogram kokainin ele geçirildiği operasyonun en güçlü faaliyetleri olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, memleketi Konya’da “Türkiye’nin Huzuru, Konya” konulu güvenlik toplantısına katıldı. Taş Bina Kültür Sanat’ta gerçekleştirilen toplantının ardından basına açıklama yapan Bakan Ali Yerlikaya, Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün geçtiği ve 2’nci yüzyıla gireceği tarihi bir süreçten geçtiklerini hatırlattı. Bilimin, kalkınmanın, şefkatin, huzurun ve güvenin yüzyılını inşa etme sürecinde 85 milyon vatandaşa tüm kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluk düştüğünü belirten Bakan Yerlikaya, “İçişleri ailesi olarak 600 bin çalışanımızla birlikte çalışıyoruz. kara vatanda, mavi vatanda, siber vatanda, şehirlerimizde, caddelerimizde, sokaklarımızda, dağlarımızda, Ovalarımızın şehit kanlarıyla sulandığı aziz vatanımızın her yerinde milletimizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışıyoruz, ve Allah’ın izniyle çalışmaya devam edeceğiz. Başta organize terör, uyuşturucu, göçmen kaçakçıları, bilişim suçları ve kamu düzenine karşı olmak üzere ülkemizin dört bir yanında operasyonlarımızı sürdürüyoruz. “Terör işbirlikçilerine, kibirlilere, çetelere, zehirlere karşı mücadelemiz Bayilere, halkımızın huzurunu tehdit edenlere yönelik saldırılar 365 gün gece gündüz devam edecek” dedi.

“Mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilene kadar devam edecek.”

Polis ve jandarmanın 4 Haziran-1 Ekim tarihleri ​​arasındaki 120 gün içinde Konya’da gerçekleştirdiği operasyonlara ilişkin bilgi paylaşan Ali Yerlikaya, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle terör örgütüne karşı mücadelemiz devam ediyor. 40 yıldır kardeşliğimizi ve birliğimizi hedef alan mücadelemizi bugün de amansız ve aralıksız sürdürüyoruz.Bu mücadelemizde motivasyon cümlemiz, son terörist etkisiz hale getirilene kadar devam edeceğiz ve bu terör belasını bu topraklardan sileceğiz.Bu süreçte, Konya’da bölücü terör örgütü FETÖ, DEAŞ ve sol terör örgütlerine yönelik 70 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 1 terörist etkisiz hale getirildi. 110 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 23’ü tutuklanırken, 31’i hakkında adli kontrol kararı verildi. Ülkemizi organize suç örgütlerinden temizlemek öncelikli hedeflerimizden biri. 81 ilimizin tamamında organize suç örgütlerinden sokak çetelerine kadar bu yasa dışı yapılara karşı ‘kafes operasyonları’ düzenliyoruz. Bunu yapmaya devam edeceğiz. . Bugün sabah 08.30’da İstanbul merkezli 4 ilde eş zamanlı düzenlenen ‘kafes operasyonu’ kapsamında Zaza Doğan Organize Suç Örgütü çok şükür çökertildi. Operasyonlar sonucunda 47 şüpheli şahıs yakalandı. Ama arkadaşlarım, polisim, kahraman polisim bu operasyonu sürdürüyor. Konya’da son 120 günde organize suç örgütlerine yönelik düzenlenen 12 operasyonda 60 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 17’si tutuklandı, 10’u hakkında ise adli kontrol kararı çıkarıldı. Hem polisimi hem de jandarmayı bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı tebrik ediyorum. Memleket şehrimde ve tüm illerimizde tek bir çetenin nefes almasını istemiyoruz. Onu adalete teslim edeceğiz. Teröristlerden hiçbir fark görmediğimiz zehir satıcılarıyla hayatı zehirlemeye devam ediyoruz. Aynı dönemde ilimiz Konya’da zehir tacirlerine yönelik 1.885 operasyon gerçekleştirildi. 2.301 şüpheliyi gözaltına aldık, bunların 377’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Bunlardan 139’u hakkında adli kontrol kararı verildi. “Nerede olursa olsun çocuklarımızın, geleceğimizin, gençlerimizin ve değerli vatandaşlarımızın canlarına zarar vermeye tenezzül eden bu şüphelileri, satıcıdan barona kadar götüreceğiz ve adaletle teslim etmeye kararlıyız. “dedi.

“Düzensiz göçle uğraşırken yabancı düşmanlığının ve ırkçılığın geçmesine izin vermiyoruz”

Bakan Yerlikaya, göçün çağımızın en önemli küresel sorunlarından biri olduğunu ve ülke olarak bu sorunla mücadele eden ülkelerin başında geldiklerini söyledi. Konya’ya düzenli olarak gelen göçmen sayısını da paylaşan Erdoğan, “İlimizde geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin sayısı 120 bin 132. İkamet izni alanların sayısı ise 8 bin.” 438. 12 bin 868’i uluslararası savunma kapsamında olmak üzere 141 bin 438 sistematik göçmen bulunuyor. Bizim asıl çalışma alanımız, odaklandığımız sistematik olmayan göç, göçmen kaçakçılığı organizatörleridir. Geldiğimizden beri göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle uğraşıyoruz. Bu amaçla arkadaşlarım son 120 günde 30 operasyon düzenlediler. 42 göçmen. Kaçakçılığı organize eden kişiyi yakaladılar. Bunlardan 20’si tutuklandı, 1’i hakkında ise adli kontrol kararı çıkarıldı. Bu özgür insanlar asla huzur içinde olduklarını düşünmemeli, yanılıyorlar. Biz de onları izliyoruz. Neden? Çünkü kendilerini rahat hissedip bu işi tekrar yaparlarsa hemen alıp daha önce tekrar yaparlar. Gözaltına alınan arkadaşlarının adalete teslim edilmesi için kararlılıkla çalışıyoruz. Konya Valiliğimizin gözetiminde 850 kaçak göçmen yakalanırken, bunlardan 125’i sınır dışı edildi. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde düzensiz göçle mücadele ederken yabancı düşmanlığının ve ırkçılığın geçmesine izin vermiyoruz. Milletimizin temiz sicilinin lekelenmesine izin vermiyoruz. Yabancı düşmanlığını, ırkçılığı ve nefret dilini hem sosyal medyada hem de başka yollarla takip ediyoruz. “Bu noktada toplumumuzda nifak tohumlarının ekilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Dün gece Mersin Limanı’nda 610 kilo kokain ele geçirildiğini sözlerine ekleyen Yerlikaya, “Mersin Valimizi, Mersin Emniyet Müdürümüzü, Mersin istihbaratımızı ve narkotikteki tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Güzel iş yaptılar. Bu en güçlüsü. Zehir tacirlerine nefes aldırmayacağımıza dair sözümüzün bugüne kadarki faaliyet ve operasyonlarını yerine getireceğiz.” “Bu oldu. Devam edecek ve Allah’ın izniyle asla durmayacağız” dedi. – KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu