Haber

İngiltere Dışişleri Bakanı: Türkiye, İngiltere için vazgeçilmez bir ortaktır

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, “Türkiye bizim için, Birleşik Krallık için vazgeçilmez bir ortaktır” dedi. söz konusu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında akıllıca konuştu.

Bakan Akıllıca, görüşmede iki ülke arasındaki ilginin güçlendirilmesine ilişkin konuların ele alındığını belirterek, “Türkiye, bizim ve Birleşik Krallık için vazgeçilmez bir ortaktır.” İfadesini kullandı.

İki ülke arasındaki bağın geçmişe oranla daha da yakınlaştığını vurgulayan Cleverly, “Bu yıl 4 milyondan fazla İngiltere vatandaşının ülkenizi ziyaret etmesi bekleniyor.” dedi.

“Birleşik Krallık’ta yaşayan yarım milyon kadar çok önemli bir Türkiye vatandaşı da var. Onlar bizim refahımıza, ülkemizin ve toplumumuzun canlılığına katkıda bulunuyor.” ifadesini kullanan Cleverly, iki ülke arasındaki ticaretin giderek arttığına dikkat çekti.

Akıllıca, iki ülkenin birlikte çalışmaya devam edeceğinin altını çizerek, dünyanın karşı karşıya olduğu önemli ve zorlu zorluklarla başa çıkmak için müttefik olarak çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Girişimi’ni yeniden başlatma çabalarını takdir eden Cleverly, İngiltere’nin Türkiye ile bağlantılarının çok değerli olduğunu vurguladı.

Akıllıca şunları söyledi: “(Türkiye) ortak güvenliğimiz için son derece önemli, ortak refahımız için son derece önemli. Ama bunun ötesinde ilişkimiz Avrupa için de önem taşıyor, bölge için de önem taşıyor, dünya için de son derece önemli bir ilişki. Genel olarak.” söz konusu.

(Devam edecek)

haber-kabatas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu