Haber

Muş’ta Yetiştiriciler Yaylalara Dönüyor

Muş’ta sonbaharda küçükbaş hayvanı ılık bölgelere götüren yetiştiriciler, karların erimesi ve havaların ısınmasıyla kentteki yaylalara dönmeye başladı.

Şenyayla bölgesine geri dönen yetiştiricilerle gündeme gelen Muş Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Derneği Başkanı Nimet Salkım, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 150 bin küçükbaş hayvanı Diyarbakır, Batman gibi bölgelere götüren yetiştiricilerin yaşadıklarını anlattı. , kış için Şanlıurfa ve Gaziantep, dönüş yolculuğunda büyük emek sarf ettiler.

Hayvancılıkta sıkıntılar olduğunu belirten Salkım, “Yetiştiricilerimiz bu zorlukları göze alarak işini yapıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere her yıl yaklaşık 150 bin hayvan gidiyor. yaylalar hayvanların varlığıyla şenleniyor.Hayvan sayımız artıyor.İlimizde 1 milyon küçükbaş hayvanımız var.250 bin olmasına rağmen yaz aylarında bu rakam yaklaşık 1.5 milyona çıkıyor” dedi.

Besici Samet Sezgin ise Diyarbakır’dan geldiklerini ve Muş’un Kurtik Dağları’na doğru yola çıktıklarını anlattı.

Günde 20-25 kilometre ilerleyebildiklerini söyleyen Sezgin, “Yaklaşık 10 gündür yoldayız. Belli saatlerde durup dinleniyoruz. Geceleri yolda gittiğimiz alanlar da var. 3 kişi. yanımda çobanlar.Bine yakın hayvanımız var.Kulp deresini geçtik,Şenyayla bölgesindeyiz.Bugün burada konaklıyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu