Ekonomi

New York borsası yüksek açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi 60 puanın üzerinde yükselerek yüzde 0,18 artışla 33.370,58 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,19 artışla 4.138,54 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 artışla 12.350,52 puana yükseldi.

ABD’deki borç limiti ikilemi yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, haftanın son işlem gününün açılışında borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Beyaz Saray yetkilileri, Başkan Joe Biden’ın Kongre liderleriyle bugün yapılması planlanan borç limiti toplantısının önümüzdeki haftaya ertelendiğini belirtirken, başkanlar tekrar ortalığa gelmeden çalışanların bu kapsamda çalışmaya devam edeceği belirtildi. .

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Kongre’nin borç limitini yükseltmemesi halinde ekonomik bir felaketle karşı karşıya kalacaklarını, nakitlerinin ne zaman biteceğine dair hala bazı belirsizliklerin olduğunu belirtti.

Yellen, son haftalarda iş dünyası liderleriyle konuyu görüştüğünü belirterek, üst düzey banka yetkilileriyle önümüzdeki hafta borç limiti konusunda görüşeceklerinin bilgisini verdi.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının ardından yaptığı açıklamada, enflasyonun yüksek kalması ve istihdam piyasasının sıkı kalması durumunda, faizleri azaltacak uygun şekilde kısıtlayıcı bir duruşun sürdürülmesi için ek para politikası sıkılaştırmasının uygun olabileceğini söyledi. şişirme.

bulanik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu