Haber

Nijer’de mahsur kalan Türk vatandaşları Türkiye’ye getirildi

ASKERİ darbe yönetimi tarafından havalimanı kapatılan Nijer’de mahsur kalan Türk vatandaşları özel izinli uçuşla Türkiye’ye getirildi.

26 Temmuz askeri darbesinin ardından hava sahasının kapanması nedeniyle ülkede mahsur kalan çoğu Türk vatandaşı 226 yolcu, sabah saat 05.00 sıralarında Türk Hava Yolları (THY) uçağıyla İstanbul Havalimanı’na geldi. Türkiye’ye döndüğü için çok mutlu olduğunu söyleyen Ramazan Kemat, “Orada biraz sıkıntılı süreçler yaşadık. Orada yol yapımında çalışıyorduk, orası biraz dağınıktı. Askerler idareyi devraldı. Biz yapmıyoruz.” çünkü ülkede bir otorite boşluğu oluştu.Ama bu Türklere karşı talihsiz bir durum.”Şirketimizde ayrılmak isteyen arkadaşlarımız oldu sağ olsunlar yardımcı oldular. Gelmek isteyen arkadaşlarımız geldi ama orada çalışmaya devam eden çok arkadaşımız var. Konsolosluğumuz gerçekten çok iyi çalışıyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Bugün tahliye sırasında büyük çaba sarf ettiler. Ülkemizde olmaktan dolayı çok mutluyuz.” .

ASKERİ YÖNETİMİ ELİNDEN ALIR

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un Cumhurbaşkanlığı Muhafızları tarafından gözaltına alınmasıyla başlayan sürecin ardından Nijer, Fransa’dan bağımsızlığını kazandığı 1960 yılından bu yana beşinci darbeyi yaşadı. 26 Temmuz 2023’te Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum ve İçişleri Bakanı Hamadou Adamou Souley’in Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gözaltına alındı. Gün boyu süren askeri seferberliğin ardından Bazoum yönetimi devrildi ve kendilerine “Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)” adını veren bir grup asker yönetimi ele geçirdi.

bayrakli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu