Ekonomi

Otomotiv pazarındaki denetimlerde 35 milyon TL idari para cezası verildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından aşırı fiyat artışı ve stokçuluğun önlenmesi için yapılan ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesi kapsamında yapılan denetimlerde yetkili oto bayileri ve oto galerilerine 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası verildi. otomotiv pazarı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Otomotiv bölümündeki arz-talep dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı, aşırı ve haksız fiyat artışlarının önüne geçmek için 6 bin kilometreyi veya 6 ayı doldurmadan sıfır araç satışına engel olacak düzenleme yapıldı. ve stoklama. Kısıtlama kapsamında yapılan denetimler sonucunda yetkili oto bayileri ve oto galerilerine bugüne kadar toplam 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca stoklama faaliyetlerine yönelik yapılan denetimler sonucunda Otomotiv bayilerine Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından 8 milyon 292 bin 360 TL idari para cezası verildi.

3 BAYİ YETKİ BELGESİ İPTAL EDİLMİŞTİR 6 Mayıs 2023 tarihinde, ilk tescilli kara taşıtları ticareti yapan yetkili otomobil bayilerinin faaliyetlerini engellemek amacıyla ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Ticaretine Dair Yönetmelik’te yeniden değişiklik yapılmıştır. tüketicilerin sıfır araçlara ulaşmasını zorlaştıran araçlar. Değişiklik ile yetkili bayilerin aracın satışından kaçınması, aracın liste fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, müşteriyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması veya takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemesi, işletmeler, tüketicinin ilk tescilli motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştıracak faaliyetlerde bulunabilirler. El motorlu kara taşıtları ticaret izin belgelerinin iptal edilmesi ve bu işletmelere 1 yıl içinde yetki belgesi verilmemesi talimatı verildi.

Yönetmelik kapsamında Mayıs ayında yapılan kontrollerde Ankara’da bir yetkili satıcının, Bursa’da bir yetkili satıcının ve bir yetkili satıcının diğer iki şubesi ile aracın liste fiyatının üzerinde bizzat ödeme talep ettiği belirlendi. Adana’da müşterileri aksesuar almaya zorladı. Bu bayilere toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası verildi. Ancak söz konusu yetkili satıcıların 2. el motorlu kara taşıtları ticaret izin belgeleri iptal edilerek bu işletmelerin 1 yıl süreyle 2. el motorlu kara taşıtları ticareti yapması engellendi.

haberyesilova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu