Ekonomi

SGK’dan EYT açıklaması: Bu belge yeter

EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından kuruma gelen yoğun başvurulara ilişkin SGK’dan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, SGK’ya uygunluk şartlarını taşıyan sigortalıların, işverenlerin işten ayrılış bildirimlerini ibraz ettikten sonra “Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi” ile başvuruda bulunmalarının yeterli olacağı vurgulandı. yaşlılık aylığı almaya hak kazanmak için. Sigortalıların ’emeklilik’ yazısı almak üzere Kurumumuza sevk edildiği tespit edilmiş olup, sigortalıların emekli olabilmesi için bu yazının Kurumumuzdan alınmasına gerek yoktur. bilgi verildi.

SGK tarafından e-Devlet platformu üzerinden sunulan hizmetlerin ortasında, www.sgk internet adresi üzerinden “SGK Sicil ve Hizmet Beyanı”, “SGK Sicil Belgesi”, “Çalışma Hayatı” ve “Ne Zaman Emekli Olacağım” yer almaktadır. .gov.tr ​​Hak kazanmak için yerine getirmesi gereken şartlar, bu şartları taşıyıp taşımadıkları ve ne zaman yerine getirecekleri, sigortalı kayıt ve hizmet bilgileri beyannamede belirtilir:

“Bu nedenle işverenler sigortalıları söz konusu belgeleri temin etmeleri için Kurumumuza yönlendirmemekte, e-Devlet üzerinden temin edilecek bilgi ve belgelere istinaden istifa bildirimleri düzenlemekte, sadece sigortalılık için Kurumumuzdan resmi yazı talep etmektedir. hizmetlerinde tereddüt edenlerin, emeklilik sürecini bir an önce sonuçlandırmak ve sigortalıların herhangi bir mağduriyet yaşamamalarını sağlamak.”

honaz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu