Haber

Eski Twitter CEO’su Dorsey: Türkiye’den sürekli tehditler aldık

Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde yaşadıkları zorluklara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dorsey, YouTube haber programı Breaking Points’te yayınlanan bir röportajda, “Örneğin Hindistan. Hindistan, çiftçi protestoları ve hükümeti eleştiren bazı gazeteciler hakkında bizden çok sayıda talepte bulunan bir ülke.”

“Bunu çeşitli şekillerde yaptılar. ‘Hindistan’da Twitter’ı kapatacağız’ dediler. Bu bizim için çok büyük bir pazar, ‘Çalışanlarınızın evlerini basacağız’ dediler, Dorsey de öyle yaptılar, ‘Dediklerimizi yapmazsanız gideriz’ dediler. ofislerinizi kapatmak için.’ Ve bu demokratik. Hindistan, bir ülke” diye ekledi.

Hindistan’da çiftçiler yaklaşık bir yıldır devam eden protestolarını hükümetin tarım yasalarında verdiği tavizler sonucunda Aralık 2021’de sonlandırdı. Gösteriler, Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki hükümetin karşılaştığı en büyük protestoların ortasında gerçekleşti.

“Türkiye’de sürekli tehdit edildik”

Reuters’in haberine göre Dorsey, Türkiye ve Nijerya’daki hükümetlerden de benzer baskılar gördüklerini söyledi.

Türkiye’de de Hindistan’dakine “çok benzer” bir durum olduğunu ifade eden Dorsey, “Türkiye’den de çok talep aldık. Türkiye’de mahkemelerde mücadele ettik. Genelde kazandık. Ama sürekli bizi kapatmakla tehdit ettiler.”

Dorsey, Nijerya’da hükümetin yapacaklarından korktukları için bu ülkeye personel gönderemediklerini belirtti.

Nijerya, 2021’de, dönemin Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’nin ayrılıkçıları tehdit eden bir tweet’ini silen Twitter’ı askıya aldı. Yasak, Twitter’ın o ülkede ofis açmasını da içeren bir anlaşmaya varılmasının ardından 2022’nin başlarında kaldırıldı.

Hindistan’dan reddetme

İnternet sansürüyle ilgili iddiaları defalarca reddeden Hindistan hükümeti, Dorsey’in açıklamalarının da doğru olmadığını savundu.

Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Rajeev Chandrashekhar, Dorsey’in iddialarının “tamamen yalan” olduğunu söyledi. Chandrashekhar, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Hiç kimse hapse atılmadı veya Twitter kapatılmadı. Dorsey’in Twitter rejimi, Hint ajanlarının egemenliğini kabul etmekte sorun yaşıyordu.”

Twitter’ın dört kurucusundan biri olan Dorsey, bu şirketteki uzun süreli CEO görevinden Kasım 2021’de ayrıldı. Twitter, 2022’de milyarder girişimci Elon Musk tarafından satın alındı.

DW,rtr/CO,EC

haber-doganhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu