Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, eski İngiltere Başbakanı Johnson ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Johnson’la Kiev’de çektirdiği fotoğrafı paylaştı.

Zelenskiy, Johnson’a ülkesine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Johnson’ın savaşın ilk saatlerinden bu yana Ukrayna’ya destek verdiğini ve Ukrayna’nın Rus saldırganlığından korunmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Zelenskiy, “Artık Ukrayna’ya uluslararası destek vermeye devam ediyor. Enerjiniz için teşekkür ederim dostum.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Andriy Yermak da sosyal medya hesabından Johnson ve Zelenskiy’in Kiev’de düzenlenen “Gelecek Ukrayna’da Belirlenir” temalı Yalta Avrupa Stratejisi’nin 18. toplantısına katıldığını paylaştı.

Yermak: “Ukrayna’nın büyük dostu Boris Johnson bugün bizimle.” ifadesini verdi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Johnson, Kiev Bölgesel Rehabilitasyon Tıp Merkezi’ni ziyaret etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Zelenskiy, forumda yaptığı konuşmada, Çin ve Küresel Güney’in Ukrayna barış formülünün uygulanmasına dahil edilmesinin, Rusya’nın gerçek anlamda siyasi ve ekonomik izolasyonunu sağlayacağını belirtti.

Ukrayna’nın barış formülünün uygulanması konusunda doğru bir strateji seçtiğine işaret eden Zelenskiy, Kopenhag ve Cidde’de barış formülüne ilişkin ulusal güvenlik konularından sorumlu danışmanlar düzeyinde toplantılar yapıldığını hatırlattı.

Zelenskiy, istişare düzeyindeki üçüncü toplantının hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, “Bundan (üçüncü toplantı) sonra ilk liderler zirvesine gidebiliriz. Bu zirvede mümkün olduğu kadar çok ülkeyi bir araya getirmeliyiz.” söz konusu.

Devlet Lideri Zelensky, Ukrayna’nın barış formülü başta olmak üzere nükleer, gıda güvenliği ve genel olarak barış konularında ortakların önerilerini dinlemeye hazır olduğunu söyledi.

haberceylanpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu